VIDEO EXCLUSIV Grameni de aur! Dintr-o atingere, fotbalistului naționalei U21 "a paralizat" apărarea Elveției și a marcat senzațional

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 20:13
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 20:20

Elveția U21 - România U21 se joacă marți seara în direct pe Pro Arena și VOYO.

La Neuchatel, naționala de tineret a fost creativă și a mizat pe o țesătură de pase enervantă pentru elvețieni, în prima repriză a partidei LIVE pe Pro Arena și VOYO.

România a deschis scorul rapid prin Rareș Ilie, însă elevii lui Daniel Pancu au fost egalați după o eroare a stoperului Matei Ilie. Replica tricolorilor lui Pancu nu s-a lăsat întârziată în partida din preliminariile pentru Campionatul European din 2025 (Under 21).

Dina Grameni, "masterpiece" în Elveția U21 - România U21

Dina Grameni, mijlocașul de la Farul, a gestionat cu calm o fază în careul gazdelor. Și-a așezat mingea cu talpa, ca la fotbal în sală, apoi a șutat cu stângul de pe loc, dintr-o poziție dificilă. Portarul Elveției a plonjat fără succes și România a intrat la pauză cu un avantaj fragil, scor 2-1.

Grameni e unul dintre cei mai în formă jucători ai Farului și de la naționala de tineret. Și în partida precedentă, contra Albaniei, pe Giulești, Grameni a avut o evoluție concludentă.

Cotat la 2 milioane de euro, Grameni mai are contract cu Farul până pe 30 iunie 2027. La reprezentativa de tineret, constănțeanul format la Academia Hagi a înscris trei goluri în 10 partide.