VIDEO / Cea mai NEBUNA finala de Liga: Liverpool - Milan, miracol la Istanbul!

Data publicarii: Marti 10 Martie 2009, 13:37
Data actualizarii: Marti 10 Martie 2009, 14:40

Liverpool si Milan au oferit cea mai nebuna finala de Champions League in cel mai nebun oras, Istanbul! Liverpool aparea intr-o finala pentru prima oara dupa dezastrul din 1985 de pe Heysel Stadium, iar Milanul sarbatorea cea de-a 10-a finala din istorie.

Meciul nu a facut altceva decat sa mai inchida o noua pagina din istoria fotbalului - a fost cea mai frumoasa finala de Liga Campionilor.

Liverpool a trecut de Leverkusen, Juventus si Chelsea pentru a accede in finala, iar Milan a calcat peste Manchester, Inter si PSV.

Favorita la casele de pariuri, Milan a inceput meciul furtunos - capitanul Maldini a deschis scorul, iar Crespo a facut 3-0 pana la pauza. In cea de-a doua repriza, Gerrard, Smicer si Xabi Alonso au inscris 3 goluri in 6 minute - meciul s-a terminat cu un incredibil 3-3.

Jerzy Dudek s-a transformat intr-un erou pentru Liverpool - a aparat penalty-ul lui Shevchenko si a adus cel de-al cincilea trofeu pentru Liverpool.

AC MILAN -  1 Dida, 2 Cafu, 31 Jaap Stam, 13 Alessandro Nesta, 3 Paolo Maldini (c), 21 Andrea Pirlo, 8 Gennaro Gattuso 112', Clarence Seedorf 86', 22 Kaka, 7 Andriy Shevchenko, 11 Hernan Crespo

LIVERPOOL - 1 Jerzy Dudek, 3 Steve Finnan, 23 Jamie Carragher, 4 Sami Hyypia, 21 Djimi Traore, 14 Xabi Alonso, 10 Luis Garcia, 8 Steven Gerrard (c), 6 John Arne Riise, 7 Harry Kewell, 5 Milan Baros

Liverpool - Real Madrid este in direct la PRO TV, in aceasta seara de la 21:45!