Unde alții doar visează! Sheriff Tiraspol, la un pas de grupele Champions League

Sheriff Tiraspol Champions League Dinamo Zagreb Liga Campionilor Unde alții doar visează! Republica Moldova este la un pas să trimită o echipă în grupele Champions League
Iosif Pintilie
Data publicarii: Miercuri 18 August 2021, 00:16
Data actualizarii: Miercuri 18 August 2021, 00:28

România nu a mai trimis o reprezentantă în grupele Champions League din 2013.

Totuși, frații noștri istorici, de peste Prut, ar putea trimite o echipă în grupele Champions League pentru prima dată în istorie. După ce au trecut de Steaua Roșie Belgrad, Sheriff Tiraspol a mai umilit o echipă de tradiție, Dinamo Zagreb, și ar putea ajunge în premieră în grupele Champions League.

Campioana Republicii Moldova a trecut cu 3-0 de campioana Croației, deși era văzută drepto echipă net inferioară adversarei ei. Sheriff a câștigat meciul la scor de neprezentare, cu 3-0, și ar putea să joace în Champions League.

• Unde alții doar visează! Republica Moldova este la un pas să trimită o echipă în grupele Champions League

Echipa din Tiraspol a marcat de două ori prin Adama Traore, în minutele 45 și 80, dar și prin Dimitrios Kolovos, în minutul 54. În echipa de start a moldovenilor a fost un singur jucător din țara lor, și 10 stranieri.