TOP 10 cele mai frumoase goluri din istoria finalelor de Liga! Care sunt cele doua semne ca finala Ligii dintre Bayern si Borussia va fi EPICA!

Real Madrid Liga Campionilor Zinedine Zidane Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 22 Mai 2013, 18:45
Data actualizarii: Miercuri 22 Mai 2013, 20:47

►Froch traieste visul interzis al lui Bute! Froch vs Kessler, sambata 21:30, in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Sambata pe 25 mai se joaca finala Ligii Campionilor dintre Borussia Dortmund si Bayern Munchen! Cele 2 rivale din Germania joaca la fix 8 ani de la cea mai spectaculoasa finala din istorie - cea din 2005 dintre Liverpool si Milan, terminata la penalty-uri dupa ce la pauza era 3-0 pentru italieni. Acea partida nu numai ca este considerata cea mai spectaculoasa finala, dar a avut si goluri superbe - doua intra in topul celor mai frumoase reusite din istoria finalelor de Liga sau CCE! Fanii spera ca sambata spectacolul sa fie la acelasi nivel!

Iata cele mai frumoase 10 goluri din finalele de Liga Campionilor/Cupa Campionilor Europeni

10. Trevor Francis - Nottingham Forest 1-0 Malmo de pe 20.5.1979
CLICK AICI PENTRU VIDEO

9. Vladimir Smicer - AC Milan 3-3 Liverpool (2-3 la penalty-uri) de pe 25.5.2005

8. Zoltan Czibor - Benfica 3-2 Barcelona de pe 31.5.1961

7. Roberto Pruzzo - Liverpool 1-1 ROma (4-2 la penalty-uri) de pe 30.5.1984

6. Didier Drogba - Bayern Munchen 1-1 Chelsea (3-4 la penalty-uri) de pe 19.5.2012

5. George Best - Benfica 1-4 Manchester United dupa prelungiri de pe 29.5.1968

4. Alfredo Di Stefano - Real Madrid 7-3 Eintracht Frankfurt de pe 18.5.1960

3. Hernand Crespo - AC Milan 3-3 Liverpool (2-3 la penalty-uri) de pe 25.5.2005

Cea mai spectaculoasa finala a Ligii Campionilor din istorie, cea din 2005, a avut si unul dintre cele mai frumoase goluri! Hernan Crespo, starul celor de la AC Milan, a marcat chiar inainte de pauza pentru 3-0. Reusita a venit cu o finalizare superba dupa o pauza geniala a lui Kaka.

2. Lars Ricken - Borussia Dortmund 3-1 Juventus de pe 28.5.1997

Borussia Dortmund joaca din nou finala Ligii in acest weekend - ultima data cand a jucat a si castigat-o si a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria competitiei! Golul lui Ricken, cel care a fost rezerva in acel meci, a inscris cu un lob superb si a asigurat castigarea trofeului de catre nemti.

1. Zinedine Zidane - Bayer Leverskusen 1-2 Real Madrid de pe 15.5.2002

Nu putea fi un alt gol pe primul loc - Zidane a dat cel mai frumos gol din istoria competitiei, nu numai din istoria finalelor Ligii. Reusita din finala de acum 11 va fi cu greu depasita de alta.