Spaniolii râd de Manuel Neuer, care și-a explicat gafa din meciul cu Real Madrid: "O scuză ireală!"

Liga Campionilor
Data publicarii: Vineri 10 Mai 2024, 11:17
Data actualizarii: Vineri 10 Mai 2024, 11:16

Manuel Neuer (38 de ani) a fost înger și demon pentru Bayern Munchen în dubla cu Real Madrid, din semifinalele Ligii Campionilor. Spaniolii s-au calificat în finală cu 4-3 la general.

Neuer a avut câteva parade salvatoare contra lui Real, însă a comis o eroare majoră în minutul 88 al returului de pe Santiago Bernabeu. Portarul german a scăpat o minge șutată de Vinicius din marginea careului, iar Joselu a urmărit balonul și a marcat pentru 1-1. Trei minute mai târziu, același Joselu înscria pentru 2-1 și îi califica pe spanioli în finală.

"Scuza ireală" a lui Manuel Neuer după gafa din meciul cu Real Madrid

După meciul din Spania, Manuel Neuer și-a explicat gafa dând vina pe o problemă a gazonului de pe Santiago Bernabeu. Germanul spune că mingea șutată de Vinicius a lovit un "mușuroi", motiv pentru care a sărit neobișnuit și i-a pus probleme.

"Am un gust foarte mare. Trebuie să fiu sincer, mă așteptam ca mingea să ajungă diferit la mine, mai spre piept. Din păcate, a ajuns mai sus, dar nu mă așteptam să fie un 'mușuroi' pe teren, iar mingea să ajungă acolo. De aceea mi-a fost greu să o prind. Apoi a venit Joselu mai repede și nu am putut interveni", a spus Neuer, la DAZN.

Deși problemele gazonului de pe Santiago Bernabeu sunt cunoscute în ultima perioadă, presa spaniolă nu acceptă scuza lui Neuer.

"Portarul veteran al lui Bayern Munchen a folosit o scuză ireală pentru a-și justifica gafa extraordinară din momentul în care a scăpat mingea în fața lui Joselu", au scris catalanii de la Mundo Deportivo.

Manuel Neuer, înger și demon cu Real Madrid

Prima intervenție spectaculoasă a venit în minutul 13, când Neuer a deviat în bară un șut al lui Vinicius. Mingea a sărit la Rodrygo, dar portarul lui Bayern Munchen a parat și încercarea celuilalt brazilian din ofensiva lui Real Madrid.

Neuer a avut o intervenție bună și pe finalul primei reprize, la o încercare a lui Vinicius respinsă în ultimul moment de portarul german.

Rodrygo a mai avut o ocazie uriașă în minutul 59, din lovitură liberă, dar Manuel Neuer a avut o paradă splendidă și a respins șutul brazilianului cu o mână.

Un minut mai târziu, Neuer a mai respins un șut extrem de periculos expediat de Vinicius la capătul unei acțiuni superbe.

Manuel Neuer a comis-o însă la scorul de 1-0 în favoarea bavarezilor. La un șut al lui Vinicius, portarul lui Bayern Munchen a scăpat balonul din brațe, iar Joselu a restabilit egalitatea.