Manuel Neuer, înger și demon pe Santiago Bernabeu! Paradele și gafa portarului lui Bayern Munchen

Real Madrid Bayern Munchen Manuel Neuer Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 00:07
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 00:08

Manuel Neuer a fost înger și demon pe Santiago Bernabeu, în meciul cu Real Madrid, scor 2-1 în favoarea madrilenilor, din returul semifinalelor Champions League.

Portarul bavarezilor a impresionat în mai multe rânduri prin paradele sale avute în fața vedetelor de la Real Madrid.

Manuel Neuer, înger și demon cu Real Madrid

Prima intervenție spectaculoasă a venit în minutul 13, când Neuer a deviat în bară un șut al lui Vinicius. Mingea a sărit la Rodrygo, dar portarul lui Bayern Munchen a parat și încercarea celuilalt brazilian din ofensiva lui Real Madrid.

Neuer a avut o intervenție bună și pe finalul primei reprize, la o încercare a lui Vinicius respinsă în ultimul moment de portarul german.

Rodrygo a mai avut o ocazie uriașă în minutul 59, din lovitură liberă, dar Manuel Neuer a avut o paradă splendidă și a respins șutul brazilianului cu o mână.

Un minut mai târziu, Neuer a mai respins un șut extrem de periculos expediat de Vinicius la capătul unei acțiuni superbe.

Manuel Neuer a comis-o însă la scorul de 1-0 în favoarea bavarezilor. La un șut al lui Vinicius, portarul lui Bayern Munchen a scăpat balonul din brațe, iar Joselu a restabilit egalitatea.

Tot Joselu a marcat și câteva minute mai târziu, iar Real Madrid a reușit remontada.