Reacția lui Viorel Moldovan după Farul - Sheriff 1-0: "El a fost cel mai bun, mi-a plăcut foarte mult!"

Viorel Moldovan david kiki Farul Constanta Sheriff Tiraspol Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 12 Iulie 2023, 22:39
Data actualizarii: Miercuri 12 Iulie 2023, 22:38
Farul Constanța a câștigat manșa tur cu Sheriff Tiraspol, scor 1-0, din turul 1 preliminar al UEFA Champions League.

Unicul gol al meciului a fost marcat de David Kiki, în minutul 56. Fundașul Farului a primit o pasă de la Denis Alibec, a rămas cu noroc în controlul balonului și a finalizat cu un șut la colțul lung.

Reacția lui Viorel Moldovan după Farul - Sheriff 1-0

Viorel Moldovan a sesizat o creștere în jocul Farului comparativ cu meciul din Supercupa României, contra lui Sepsi (0-1) și l-a desemnat pe David Kiki jucătorul meciului. Fostul internațional crede că rezultatul este unul foarte bun pentru Farul înaintea returului de la Tiraspol.

"Comparativ cu jocul precedent al Farului din Supercupa României, a ridicat puțin mai mult nivelul. S-a prezentat destul de bine după recuperarea anumitor elemente din primul 11. O victorie meritată. A controlat jocul per total, a avut ocazii importante. Deja în minutul 3 își puteau face meciul mult mai ușor dacă Mazilu marca.

Mazilu a mai avut o ocazie, când a încercat să dribleze, dar a fost blocat. E clar că după gol s-au retras deliberat, au lăsat inițiativa celor de la Sheriff. Cei de la Tiraspol au avut câteva ocazii, cea mai mare a fost a lui Garananga, care a șutat în forță, pe direcția lui Aioani. Putea să plaseze oriunde, dar se vede că nu are finețe în fața porții fiind fundaș.

Până la urmă, 1-0 este un rezultat de calificare, foarte bun. Te duci cu acest avantaj minim, într-adevăr, dar este în avantajul Farului. Cel mai bun a fost Kiki, mi-a plăcut foarte mult. A fost peste tot. Și în prima repriză a ajuns de câteva ori la finalizare, drept dovadă că a și marcat, a insistat la acea acțiune", a spus Viorel Moldovan, la Orange Sport.

Returul dintre Sheriff și Farul este programat marți, 18 iulie, de la ora 20:00, la Tiraspol.