Presa internațională la picioarele lui Thibaut Courtois după succesul lui Real Madrid din finala Ligii. Ce au scris spaniolii

Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 29 Mai 2022, 00:43
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2022, 00:53

Real Madrid a câştigat pentru a 14-a oară Liga Campionilor, învingând Liverpool în finala disputată pe Stade de France, scor 1-0 (0-0).

Golul a fost marcat de Vinicius, în minutul 59. Un gol al lui Benzema (Real Madrid) din minutul 43 a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Partida a început cu peste 35 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul cu întârziere al suporterilor în stadion. Mai mulţi fani chiar au încercat să forţeze accesul în arenă.

Thibaut Courtois, aclamat de presa internațională

Portarul celor de la Real Madrid a fost considerat jucătorul providențial al galacticilor și în finala de pe Stade de France, paradele sale având un rol decisiv la scorul final al meciului.

"De 14 ori campioni", "Courtois decisiv", "Mâna lui Courtois a ridicat a 14-a cupă" sunt doar câteva dintre reacțiile din presa internațională.