Pep Guardiola a reacționat imediat, după ce galacticii au anunțat că iau în considerare să tragă acoperișul pe Santiago Bernabeu

Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 09 Aprilie 2024, 18:25
Data actualizarii: Marti 09 Aprilie 2024, 18:28

Pentru al treilea sezon consecutiv, Manchester City și Real Madrid sunt adversare în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, de această dată în sferturile de finală.

Clubul spaniol a solicitat acordul UEFA pentru a închide acoperişul stadionului Santiago Bernabeu și a primit acordul din partea forului european.

Real Madrid, deţinătoarea recordului de trofee în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi (14), speră ca, jucând cu acoperişul tras pe arena complet modernizată, să poată îmbunătăţi atmosfera şi să o facă mai intimidantă pentru adversari.

Reacția lui Pep Guardiola

Tehnicianul spaniol nu s-a lăsat influențat de această hotărâre și a oferit un răspuns direct atunci când a fost întrebat despre subiect.

"Santiago Bernabeu cu acoperișul tras? Sunt curios să văd, pentru că nu am mai jucat un meci oficial până acum, în asemenea condiții. Sunt nerăbdător", a explicat Pep Guardiola.

Unii dintre jucătorii lui Real Madrid i-au îndemnat pe suporteri să poarte haine albe, culoarea tradiţională a clubului spaniol, pentru a adăuga un element vizual suplimentar pe stadionul cu o capacitate de 81.000 de locuri.

Real Madrid a jucat cu acoperişul complet închis şi la meciul cu RB Leipzig, disputat luna trecută în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, încheiat la egalitate, 1-1. Elevii antrenorului Carlo Ancelotti s-au calificat în sferturi graţie victoriei din meciul tur, disputat în Germania (1-0).