OPINIE / "Baby-Faced Assassin" Is Back! Solskjaer s-a intors cu norocul lui Ferguson

Manchester United Alex Ferguson Champions League Ole Gunnar Solskjaer Liga Campionilor OPINIE / "Baby-Faced Assassin" Is Back! Solskjaer s-a intors cu norocul lui Ferguson
Data publicarii: Joi 07 Martie 2019, 17:47
Data actualizarii: Joi 07 Martie 2019, 17:48

Arma secreta a lui Alex Ferguson, pe vremea cand era fotbalist, noul antrenor al lui United a recuperat norocul care ii parasise pe "diavoli" dupa plecarea scotianului.

Calificarea lui Manchester United in fata milionarilor de la PSG este una bulversanta. Lasand la o parte diferenta de istorie si de palmares dintre cele doua cluburi, "diavolii" veneau dupa una dintre cele mai grele perioade din ultimii ani, mandatul hulitului Jose Mourinho anuland respectul de sine al fanilor, investitiile de sute de milioane de euro in jucatori si stilul de joc istoric al echipei. Calificati taras-grapis dintr-o grupa cu Juventus si Valencia, invinsi cu 2-0 de PSG pe teren propriu, in prima mansa, si fara mare parte dintre jucatorii de baza pentru retur (Pogba, Sanchez, Mata, Matici, Herrera, Martial, Lingard, Jones, Valencia, Darmian), echipa lui Solskjaer a avut o intalnire karmica cu aceasta calificare.

Desi jocul nu a stralucit, mancunienii i-au aruncat in lupta pe pustii Pereira, McTominay, Chong, Greenwood si Dalot, iar PSG a dominat la toate capitolele si a avut ocazii importante de gol (desi si de la francezi au lipsit Cavani si Neymar), se simtea in aer ca ceva se va intampla. Si nu a fost o schema bine gandita sau o executie nemaipomenita, ci exact norocul predestinat cu care Ferguson isi inspaimanta adversarii, cand iesea la marginea terenului, odata cu anuntarea minutelor de prelungire, isi fluiera jucatorii si le facea semn catre ceasul de la mana ca e cazul sa nu se mai joace si sa dea odata golul victoriei.

Fostul atacant al lui United, de 6 ori castigator al Premier League sub comanda lui Alex Ferguson, a ramas in amintirea tuturor ca omul care a intors soarta finalei Champions League din 1999, cand a marcat incredibilul gol al victoriei contra lui Bayern Munchen, in minutele de prelungire ale partidei. Tot el era arma secreta a lui Sir Alex, care il introducea pe teren cand lucrurile nu mergeau bine, iar atacantul cu fata de copil reusea cele mai crude goluri, de aici si supranumele de "Baby-Faced Assassin", cu care il alintau fanii.

Acum, "interimarul" care a dus-o pe United pe locul 4 in Premier League, dupa o serie incredibila de victorii (desi Mourinho jurase ca e imposibil), in sferturile de finala ale FA Cup si ale Champions League, incepe sa le aduca aminte fanilor de legendarul noroc al lui Ferguson. Si tocmai acest avantaj poate ajuta echipa lui Solskjaer sa castige al patrulea trofeu Champions League din istoria sa, nu prezentele lui Pogba, Sanchez sau Lukaku in lot. Deja Real Madrid, AS Roma, PSG si Dortmund au parasit competitia, acum ramane de vazut daca norocul il va ajuta pe antrenorul norvegian sa scape si de Barcelona, Manchester City, Bayern si Juventus. United-ul lui "Sir Gunnar" tocmai a reaparut pe radar...