Minunea de la Dortmund, NEBUNIA de la Istanbul sau 'crima' lui 'Baby face KILLER!' Momentele care au schimbat Liga Campionilor pentru totdeauna! Top 3 reveniri din istorie:

Champions League AC Milan Borussia Dortmund Liga Campionilor Liverpool Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2013, 16:35
Data actualizarii: Miercuri 10 Aprilie 2013, 23:12

► Stefan Radu joaca in “Minunea de la Roma”! Lazio – Fener, joi 22:00 in direct la Sport.ro si Voyo.ro!

Borussia Dortmund si Malaga au oferit aseara o monstra de fotbal spectacol, tipic celei mai tari competitii fotbalistice de pe planeta, Champions League, nemtii reusind sa se califice la capatul unui meci cu adevarat nebun, in care au inscris doua goluri in minutele 91 si 93.

Dupa parerea multora, meciul de aseara poate intra lejer in galeria celor mai tari reveniri din istoria competitiei, alaturandu-se unor partide pe care nimeni nu le poate uita, precum cele doua finale ale Ligii, 1998-1999 si 2004-2005, atunci cand Manchester United si Liverpool au castigat trofeul dupa niste 'comeback-uri' nebune.

3) Borussia Dortmund 3-2 Malaga

Meciul disputat aseara, intre cele doua echipe considerate 'outsidere' in acest sezon de Liga, a intrat direct in galeria selecta a revenirilor. Cu 80 de mii de fani in tribune si cu o atmosfera de senzatie in spate, echipa lui Jurgen Klopp a suferit 80 de minute in fata Malagai, chiar daca a dominat partida.

In ciuda atacurilor in valuri ale nemtilor, inca de la inceput, Malaga a dat lovitura pe doua contra atacuri fulger, Joaquin si Eliseu reducandu-i pe fani la tacere.

Nebunia s-a declansat insa in minutul 91, atunci cand Reus a inscris dupa o gafa a lui Demichelis, pentru ca 2 minute mai tarziu Felipe Santana sa arunce in aer stadionul, calificandu-si echipa in semi finalele competitiei.

2) Deportivo 4-0 AC Milan (2003-2004)

Considerati marii favoriti ai competitiei in acel an, milanezii au reusit sa castge mansa tur cu Deportivo la un scor ce parea sa fi rezolvat calificarea, 4-1, dupa ce Shevchenko, Pirlo si Kaka de doua ori au inscris.

Socul a venit insa la retur, cand Deportivo, prin golurile lui Pandiani, Valeron, Fran sau Luque a reusit, in doar 43 de minute, sa intoarca soarta calificarii si sa elimine echipa antrenata atunci de Ancelotti.

1) Bayern 1-2 Manchester United + AC Milan 3-3 Liverpool (2-3 dupa penalty-uri)

Prima pozitie este ocupata de doua meciuri cu adevarat dramatice, in urma carora sigur cativa suporteri au ajuns la spital :)

Daca in 1999, cu 90 de mii de fani in spate pe Camp Nou, Manchester United reusea sa revina in doar 6 minute, in finalul meciului, si sa castige Liga Campionilor dupa ce fusese condusa, Teddy Sheringam si 'Baby face killer' Solskjaer punctand pentru echipa lui Sir Alex, in sezonul 2004-2005 un meci la fel de dramatic avea sa fie consemnat.

Plecati cu sansa a doua in finala cu AC Milan si condusi cu 3-0 la pauza, 'cormoranii' condusi atunci de Gerrard, Smicer sau Hamman din teren, au revenit in repriza a doua, pentru ca mai apoi, la penalty-uri, sa fie salvati de Jerzy Dudek, cel care a aparat doua lovituri de la 11 metri, ramanand in istorie prin celebrul sau 'dans'.