ISTORIE! Real e in sferturi dupa 7 ani! Vezi super golurile lui Marcelo, Benzema si Di Maria! VIDEO

Real Madrid Olympique Lyon Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 17 Martie 2011, 06:43
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2011, 07:18

Real Madrid a RUPT blestemul din Liga Campionilor - a ajuns in sferturi dupa 7 ani de chin.

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Cristiano Ronaldo a jucat accidentat cu Lyon si a rezistat 75 de minute in teren. Altii au fost insa oamenii spectacol pentru Mourinho: Marcelo si Di Maria au dat goluri de senzatie, iar Benzema e golgeterul Realului in Liga cu 6 goluri in 7 meciuri.

Inainte de meci, jucatorii celor doua echipe au tinut un moment de reculegere in memoria victimelor dezastrului din Japonia. "Japonia, suntem cu tine", a fost bannerul afisat la centrul terenului de pe Bernabeu la startul partidei.

In minutul 37, Marcelo a deschis scorul dupa o faza senzationala! A primit mingea la 20 de metri de poarta, a driblat 3 jucatori si a tras la coltul scurt bara-gol! Benzema a dus scorul la 2-0 in minutul 66. El a scapat singur cu Lloris si a trimis mingea pe sub portarul lui Lyon! In minutul 77, Di Maria a inchis tabela la 3-0 cu o scarita de senzatie peste Lloris.

VEZI AICI / MOMENT UNIC! Cele 30 de secunde in care Barcelona si Real Madrid s-au UNIT! Ce mesaj a primit Abidal pe Bernabeu

Echipele de start:

Real Madrid: Casillas, Carvalho, Pepe, Sergio Ramos, Cristiano Ronaldo, Benzema, Marcelo, Xabi Alonso, Di Maria, Ozil, Khedira

Rezerve: Adan, L. Diarra, Granero, Canales, Arbeloa, Albiol, Adebayor

Lyon: Lloris, Cris, Lovren, Kallstrom, Briand, Lisandro, Reveillere, Delgado, Cissokho, Toulalan, Gourcuff

Rezerve: Vercoutre, Diakhate, Pjanic, Kolodziejczak, Gomis, Gonalons, Pied

Cele mai tari faze ale meciului:

Min 1. A inceput meciul.
Min 2. Cristiano Ronaldo scoate o lovitura libera de la 28 de metri. Trage mult peste poarta.
Min 4. Lloris a iesit excelent din poarta si l-a blocat pe Ozil, mingea revine la Real Madrid, Ozil trage la coltul scurt, mingea e respinsa in corner.
Min 5. Lovitura de cap pentru Real din 6 metri, mingea e respinsa excelent. 5 minute infernale pentru Lyon.
Min 6. Francezii au prima faza de atac, cu o centrare in careul mic, mingea iese insa in aut de poarta.
Min 7. Di Maria trimite un calcai magic pentru Benzema, acesta centreaza din flancul drept, mingea este respinsa din 4 metri in corner.
Min 8. Gourcuff este faultat pe contraatac la mijlocul terenului, Pepe primeste un galben meritat la aceasta faza. Pepe a faultat in cel mai bun moment pentru Real, Lyon ar fi scapat extrem de periculos cu 2 jucatori spre poarta lui Casillas.
Min 9. Cristiano Ronaldo scapa singur pe flancul stang, il vede demarcat pe Benzema in centru la marginea careului, dar paseaza foarte slab.
Min 10. Benzema ii trimite in 12 metri lui Cristiano Ronaldo la intalnire, Lloris intervine perfect.
Min 11. Pepe acorda un corner pentru Lyon. Centrarea este aproape perfecta in 6 metri, de unde respinge cu multe emotii Carvalho.
Min 12. Lisandro trage foarte slab de la 16 metri, mingea se duce in peluza.
Min 13. Inca un moment de magie al lui Di Maria. A trecut superb printre doi jucatori, s-au dat cap in cap aproape, iar argentinianul a fost oprit de al 3-lea jucator de la Lyon.
Min 16. Cristiano Ronaldo reia cu capul din 8 metri dupa o centrare foarte buna a lui Alonso, mingea e retinuta perfect de Lloris.
Min 19. Pepe a intrat CRIMINAL la Lisandro - l-a lovit din saritura cu genunchiul in cap si nu a fost avertizat de arbitru. El mai avea un galben.
Min 23. Delgado trage de la 20 de metri, Casillas respinge perfect.
Min 25. Centrare periculoasa in fata portii lui Casillas, Sergio Ramos respinge in corner.
Min 26. Sut FANTASTIC Cristiano Ronaldo de la 20 de metri, mingeae respinsa in corner.
Min 28. Lovren intra tare la Di Maria.
Min 29. Carvalho vede un galben pentru o intrare tare la Delgado.
Min 30. E panica la Real - pana in acest minut, ambii fundasi centrali au "galbene"
Min 33. Benzema intra in careu, incearca sa traga de la 9 metri, dar este blocat in ultima faza.
Min 34: Lyon are o posesie de 56% pana in acest moment.
Min 37. GOL REAL MADRID, 1-0! Marcelo deschide scorul dupa o faza senzationala! A primit mingea la 20 de metri de poarta, a driblat 3 jucatori si a tras la coltul scurt bara-gol!

Min 41. Marcelo centreaza in 10 metri, Benzema trage cu pamantul, mingea se duce spre vinclu, dar Lloris intervine incredibil
Min 42. Benzema marcheaza cu capul din 6 metri, dar golul e anulat pe motiv de offside.
Min 44. Marcelo s-a accidentat.
PAUZA
Min 46.
A intrat Gomis in locul lui Briand la Lyon.
Min 47. Marcelo trage din 12 metri, mingea e blocata si respinsa in corner
Min 48. Corner batut in 6 metri de Ozil, Cristiano Ronaldo rateaza la cativa centimetri mingea.
Min 52. Ozil trage putin peste poarta din 16 metri. Mingea a fost deviata in corner.
Min 53. Cornerul e batut in 8 metri, Ronaldo reia cu capul, mingea e deviata iar in corner.
Min 54. Ozil bate pe poarta o lovitura libera din unghi destul de inchis, Lloris respinge.
Min 56. Cristiano Ronaldo trage de la 30 de metri mult peste poarta.
Min 63. Pasa fantastica a lui Ronaldo pentru Benzema, francezul intra in careu si cade la 13 metri, nu se da nimic!
Min 66. GOL REAL MADRID, 2-0! Benzema scapa singur cu Lloris si trimite mingea pe sub portarul lui Lyon! Este al doilea gol al lui Benzema in fata lui Lyon in aceasta dubla mansa si a 6-lea in 7 meciuri de Liga.

Min 68. Ozil ii trimite o pasa superba lui Benzema, care trage in blocajul lui Lloris de la 15 metri.
Min 69. Iese Gourcuff, intra Pied.
Min 70. Casillas intervine perfect la o centrare periculoasa in 6 metri.
Min 72. Sut puternic al lui Gomis de la 17 metri, Casillas a respins cu greutate.
Min 75. A iesit Cristiano Ronaldo, a intra Adebayor. Cristiano Ronaldo a jucat mai mult decat trebuia, el a intrat accidentat, iar medicii l-au anuntat ca are voie sa joace numai 60 de minute. El a iesit in min 75.
Min 76. Sergio Ramos trage slab de la 30 de metri, peste poarta.
Min 77. GOL REAL MADRID, 3-0! Di Maria marcheaza cu un lob superb din 9 metri!

Min 78. Intra Granero, iese Di Maria.
min 82. Sut Gomis de la 20 de metri, respinge Casillas.
Min 85. Ozil e surprins in offside, moment in care centreaza si mingea intra in poarta lui Lyon printr-un autogol. Golul e anulat.
Min 86. Intra Lass in locul lui Benzema
Min 88. Pepe loveste cu piciorul un adversar si nu se da nimic. El mai are un galben si putea fi eliminat. Este pentru a doua oara in acest meci cand scapa de eliminare.