VIDEO Istvan Kovacs, taxat dur în urma unei faze controversate din Inter - Atletico Madrid: ”Arbitru murdar!”

Istvan Kovacs Inter - Atletico Madrid Liga Campionilor Istvan Kovacs
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 23:59
Data actualizarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 00:04

Inter Milan - Atletico Madrid s-au confruntat în optimile de finală din UEFA Champions League.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe stadionul ”Giuseppe Meazza”. La capătul celor 90 de minute, Inter Milan s-a impus ”acasă”, grație reușitei lui Marko Arnautovic din minutul 79, care a înghețat tabela de marcaj la 1-0.

În minutul 14, Lautaro Martinez a șutat puternic de la marginea careului, doar că Axel Witsel nu s-a sfiit și a sărit în fața balonului, căruia i-a schimbat traiectoria.

Însă mingea l-a nimerit pe Nahuel Molina direct în braț, în careu, iar italienii au protestat imediat, în timp ce Istvan Kovacs, ”centralul” român al partidei, nu a schițat niciun gest și a lăsat jocul să continue.

”Șutul lui Lautaro, deviat de Witsel, e interceptat de un braț al lui Molina: arbitrul lasă jocul, VAR-ul nu intervine”, au notat cei de la Corriere dello Sport, în timp ce Il Messaggero a scris următoarele rânduri: ”Concluzia voleului lui Lautaro: mingea se izbește de brațul lui Molina, dar arbitrul nu bagă de seamă. Inter protestează, care și-ar fi dorit penalty”.

Imediat după ce Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue, în spațiul online au apărut și primele reacții acide. Fanii s-au arătat deranjați de faza din minutul 14: ”Încă o eroare de arbitraj comisă de murdarul Istvan Kovacs”, a scris un suporter pe platforma Twitter/X.

Returul dintre Atletico Madrid și Inter Milano va avea loc miercuri, 13 martie, de la ora 22:00, pe stadionul ”Wanda Metropolitano” din capitala Spaniei.

Pentru Istvan Kovacs a fost al treilea meci în care a arbitrat-o pe Atletico Madrid. Primul a venit în sezonul 2021/22, în sferturi, când Manchester City i-a învins pe spanioli cu 1-0, în timp ce al doilea a avut loc în octombrie 2022, în grupele Champions League, moment în care Atletico a câștigat cu 2-0 în fața celor de la Club Brugge.

De asemenea, odată cu finalul partidei dintre Inter și Atletico, Istvan Kovacs s-a aflat la al cincilea joc pe care l-a arbitrat în acest sezon de UEFA Champions League, după Newcastle - PSG 4-1, Arsenal - Sevilla 2-0, AC Milan - Borussia Dortmund 1-3 și FC Porto - Șahtior Donețk 5-3, toate în faza grupelor.