VIDEO Istvan Kovacs, pârât la UEFA: ”Răul a fost făcut”! Olympique Marseille a trimis o plângere legată de maniera de arbitraj a românului

Istvan Kovacs Champions League Olympique Marseille Panathinaikos UEFA Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 08:20
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 08:25

Centralul a condus partida tur din preliminariile Champions League dintre OM și Panathinaikos.

Olympique Marseille a trimis o scrisoare la UEFA în care subliniază faptul că nu înţelege anumite decizii de arbitraj de la dubla manşă cu Panathinaikos, din Liga Campionilor, informează RMC Sport.

La unul dintre meciuri a arbitrat o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru. Dubla a contat pentru turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Istvan Kovacs l-a eliminat în tur pe Kondogbia de la OM

Meciul tur, arbitrat de Kovacs, a fost câştigat acasă cu 1-0 de Panathinaikos. De la Marseille a fost eliminat Kondogbia, în minutul 65.

Partida retur, arbitrată de englezul Michael Oliver, a fost câştigată tot de Panathinaikos, la lovituri de departajare, scor 5-3.

Prelungirile şi loviturile de departajare au venit după ce, în minutul 90+9, când Marseile conducea cu 2-0, grecii au primit penalty şi au înscris.

Panathinaikos s-a calificat în faza următoare a competiţiei.

Cartonașul galben arătat în minutul 1, mărul discordiei

Cartonaşul galben arătat lui Kondogbia în primul minut (ceea ce este statistic rar) şi deciziile unilaterale luate de Kovacs la Atena, precum şi interpretările VAR la meciul retur de pe Velodrome nu au fost deloc digerate de către conducătorii clubului Marseille, scrie RMC Sport, citat de news.ro.

“Pablo Longoria nu este genul de persoană care să stârnească controverse în faţa camerelor de luat vederi, dar Olympique de Marseille recurge la această scrisoare pentru a câştiga respect şi a-şi face auzite argumentele.

Istvan Kovacs, note de 2 și 3 în presa franceză

Răul a fost făcut, iar OM îşi asumă şi ea responsabilitatea pentru o primă manşă în care nu a fost la înălţime din punct de vedere sportiv, dar are multe nemulţumiri legate de arbitraj în urma acestei eliminări dureroase”, a adăugat RMC Sport.

Pentru prestația sa, Istvan Kovacs a primit nota 3 în L'Equipe și nota 2 în La Provence!