Erling Haaland, comparat cu Cruyff şi Ibrahimovic de Guardiola! Cum îl descrie antrenorul lui Manchester City

Erling Haaland Manchester City Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 15 Septembrie 2022, 12:08
Data actualizarii: Joi 15 Septembrie 2022, 12:13

Pep Guardiola, la pioarele lui Erling Haaland.

Antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, a comentat ultima reuşită a lui Erling Haaland, care a adus victoria echipei engleze în partida cu Borussia Dortmund (2-1), miercuri seară în Liga Campionilor la fotbal, comparându-l pe atacantul norvegian cu Johan Cruyff şi Zlatan Ibrahimovic, pentru aptitudinile sale excepţionale.

„Vă rog să-mi puneţi mai întâi o întrebare despre golul (egalizator) marcat de John Stones”, a glumit tehnicianul catalan în momentul în care s-a instalat la pupitrul conferinţei de presă, la finalul jocului de pe Ettihad Stadium.

Stones a restabilit egalitatea în minutul 80, cu un un şut puternic din afara careului, după ce Borussia reuşise deschiderea scorului după pauză, prin englezul Jude Bellingham (56).

Haaland, comparat cu Cruyff de Guardiola

Patru minute mai târziu, Haaland a marcat golul victoriei, cu o execuţie spectaculoasă, pe care Guardiola a comparat-o cu unul dintre golurile legendarului fotbalist olandez Johann Cruyff.

„Oamenii care mă cunosc ştiu influenţa pe care Cruyff a avut-o asupra mea ca mentor. El a marcat un gol împotriva lui Atletico Madrid, cu mulţi ani în urmă, care seamănă foarte mult cu acest gol. A fost un gol foarte frumos, iar pasa decisivă (oferită de Joao Cancelo) a fost de asemenea magnifică. Joao este capabil să facă lucruri ca acestea, iar finalizarea lui Haaland este excepţională”, a spus antrenorul lui Manchester City.

Haaland „are această capacitate de a ridica piciorul foarte sus, este foarte flexibil şi este capabil să trimită balonul în poartă” dintr-o astfel de poziţie, a explicat Guardiola, comparându-l pe atacantul norvegian cu suedezul Zlatan Ibrahimovic, pe care l-a avut sub comanda sa la FC Barcelona.

Erling Haaland a marcat miercuri al 13-lea său gol în toate competiţiile pentru Manchester City, după transferul său de la Borussia Dortmund, în această vară.

Manchester City a obţinut a doua sa victorie consecutivă de la debutul actualei ediţii a Ligii Campionilor şi domină Grupa G a competiţiei.