Dublu IMPACT pentru Real Madrid! Meciul care il poate face EROU sau INAMIC pe Cristiano Ronaldo! Cifrele duelului cu Atletico:

Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 21 Aprilie 2015, 19:03
Data actualizarii: Marti 21 Aprilie 2015, 19:04

Real Madrid joaca meciul retur al sferturilor Ligii, cu Atletico, fara sa-i aiba in teren pe Benzema si Bale.

Astfel, din B.B.C. (Bale - Benzema - Cristiano) a mai ramas doar portughezul sa-i tina piept trupei lui Simeone. In tur a fost 0-0 pe Calderon, iar returul sferturilor de finala se joaca pe Bernabeu, cu un Real in criza de idei.

Tactica va fi cea mai mare problema. Dar si suporterii. Dupa infrangerea cu Barcelona din campionat, de la ultrasi pana la fanii de rand prezenti la meci, toti au erupt si le-au aruncat vorbe grele starurilor de la Real. In plus, pierzand El Clasico, galacticii au cedat si primul loc din campionat, inacceptabil pentru fanii lor.

STATISTICA

Pana acum, Real a jucat 9 meciuri in Champions League, in acest sezon, marcand in toate. Nu si in ultimul, cu Atletico. Pana acum, in cele 810 minute (plus prelungirile aferente), BBC a fost pe teren in sase jocuri: Cristiano Ronaldo a marcat de sase ori cand BBC a fost complet, in timp ce Benzema a reusit patru goluri, iar Bale unul singur.

In restul de trei jocuri, BBC a avut cel putin doi protagonisti in teren: la 4-0 cu Ludogorets Real a jucat fara Benzema - au marcat Ronaldo si Bale. In partida cu Liverpool, scor 3-0, a fost randul lui Bale sa nu joace, insa Benzema (doua goluri) si Ronaldo (un gol) au rezolvat victoria.

In tur, cu Atletico, au jucat toti trei si nu au marcat. Bale si Ronaldo au fost integralisti, in timp ce Benzema i-a lasat locul lui Isco, in min. 76. Acum, la retur, Cristiano Ronaldo are sansa sa fie erou, dar si tinta numarul unu a huiduielilor, daca nu reuseste un gol care sa califice echipa in semifinalele Champions League.

"Ne vor lipsi Benzema, Bale si Modric. Am crezut ca Benzema se va recupera pentru meciul cu Atletico, dar acest lucru nu s-a intamplat. Ne lipsesc jucatori importanti, dar suntem increzatori ca ne putem califica. Ne-am mai confruntat cu accidentari si in trecut, dar acum jucatorii sunt extrem de motivati", a spus Carlo Ancelotti la conferinta de presa.

Prezenta lui Ronaldo pe teren, ca singur star al BBC, este o premiera pentru Real in acest sezon de Champions League.