VIDEO Cum arată topul golgheterilor din Champions League. Un trio de vis pe prima poziție!

golgheteri Champions League Erling Haaland Harry Kane kylian mbappe sferturile Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 07 Martie 2024, 13:14
Data actualizarii: Joi 07 Martie 2024, 14:34

În această săptămână am aflat primele patru echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor: favoritele PSG, Bayern Munchen, Real Madrid și Manchester City.

Trei atacanţi de top, Erling Haaland, Harry Kane şi Kylian Mbappe, conduc în clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor la fotbal, cu câte 6 goluri marcate, după meciurile desfăşurate miercuri în returul optimilor de finală.

Kylian Mbappe, Harry Kane și Erling Haaland au marcat fiecare în această săptămână

Haaland a înscris un gol pentru Manchester City, miercuri seara, în victoria cu 3-1 a campioanei Europei în faţa danezilor de la FC Copenhaga.

Kane a fost decisiv, cu o dublă, marţi, pentru calificarea lui Bayern Munchen în sferturi, la meciul cu Lazio (3-0).

Mbappe a reuşit două goluri pentru PSG, marţi, în victoria cu Real Sociedad (2-1), după ce marcase și în tur (2-0).

Clasamentul golgheterilor din actuala ediție a Ligii Campionilor

6 goluri: Haaland (Manchester City), Kane (Bayern Munchen), Mbappé (Paris Saint-Germain)

5 goluri: Julian Alvarez (Manchester City), Alvaro Morata (Atletico Madrid), Galeno (Porto), Griezmann (Atlético Madrid), Hojlund (Manchester United)

4 goluri: Bellingham (Real Madrid), Evanilson (Porto), Foden (Manchester City), Gabriel Jesus (Arsenal), Immobile (Lazio Roma), Openda (RB Leipzig), Sikan (Şahtior Doneţk)

3 goluri: L. de Jong (PSV Eindhoven), Elyounoussi (FC Copenhaga), Joao Felix (FC Barcelona), Joao Mario (Benfica), Joselu (Real Madrid), Lerager (FC Copenhaga), Brais Mendez (Real Sociedad), Rodrygo (Real Madrid), Saka (Arsenal), Ferran Torres (FC Barcelona), Vinicius Junior (Real Madrid)