Ce a făcut Rakow Czestochowa în preliminariile Champions League

Raków Czestochowa Deian Sorescu Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 02 August 2023, 22:12
Data actualizarii: Miercuri 02 August 2023, 22:13

Rakow Czestochowa, echipa la care evoluează românii Bogdan Racovițan și Deian Sorescu, s-a calificat în turul al treilea din preliminariile UEFA Champions League.

Polonezii s-au deplasat în Azerbaidjan pentru returul cu Qarabag, după ce au câștigat cu 3-2 meciul tur, și au obținut un rezultat de egalitatea care le-a asigurat calificarea.

Rakow s-a calificat în turul trei al UEFA Champions League!

Mai întâi, Rakow a deschis scorul în minutul 52 prin croatul Fran Tudor. Qarabag a reușit să egaleze opt minute mai târziu prin albanezul Xhixha, dar nu a mai reușit să revină și campioana Poloniei a mers mai departe.

Dacă Racovițan a fost integralist în echipa lui Rakow, Deian Sorescu a început meciul din postura de rezervă și a fost introdus în minutul 82, în locul lui Fran Tudor.

Calificarea în turul trei preliminar al UEFA Champions League îi asigură campioanei Poloniei prezența în grupele Conference League.

În turul următorul, Rakow se va duela cu ciprioții de la Aris, iar dacă va trece și de acest adversar, atunci va fi sigură de prezența în Europa League.