BLESTEM GALACTIC! Vezi golul de VIS al lui Makoun: Lyon 1-0 Real!

Olympique Lyon Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 17 Februarie 2010, 00:45
Data actualizarii: Miercuri 17 Februarie 2010, 01:00

Real Madrid nu a putut sa treaca de Lyon pe Stade Gerland! Kaka, Cristiano Ronaldo sau Benzema nu au reusit sa-l invinga pe Lloris, iar cu absentele din retur ale lui Marcelo si Xabi Alonso viitorul nu suna bine pentru Real, care nu s-a mai calificat in sferturi de cinci ani.

CLICK AICI PENTRU REZUMAT!

Real Madrid nu reuseste sa treaca peste complexul optimilor din Champions League. Baietii lui Claude Puel i-a dominat pe galactici pe Stade Gerland, iar rezultatul a venit in minutul 47 cand Makoun l-a invins pe Casillas cu un sut superb.

Real a inceput sa dea semne ca-si revine spre finalul partidei, insa nici intrarea lui Benzema nu a adus egalarea pentru madrileni. In minutul 76, Real a reclamat un penalty la contactul dintre Ronaldo si Lloris, insa arbitrul nu a vazut nicio infractiune.

Lyon merge cu un avantaj minim pe Santiago Bernabeu, insa un avantaj care poate fi suficient in conditiile incare Marcelo si Xabi Alonso sunt suspendati pentru retur. Elevii lui Claude Puel au demonstrat pe Stade Gerland ca stiu cum sa inchida jocul si sa-si pastreze avantajul Chiar si asa, ramane de vazut cine se va califica in sferturi.

In celalalt meci din optimile Ligii, Manchester United s-a impus cu scorul de 3-2 in deplasarea de pe San Siro cu AC Milan!

Livetext a doua repriza:

Min. 45: Schimbare la Real! Iese Marcelo, intra Garay!
Min. 47: GOOOL LYON! Makoun deschide scorul pe Stade Gerland dupa un super sut, care il invinge pe Casillas

Min. 50: Ocazie pentru Kaka, insa Lloris este la post
Min. 52: Drenthe, Lass si Benzema au iesit la incalzire
Min. 58: Lisandro trimite cu capul mingea primita de la Pjanic, fara rezultat insa
Min. 62: Cristiano Ronaldo il pune serios la incercare pe Lloris, care trimite mingea in corner
Min. 63: Cissokho ramane singur cu portarul, insa parada lui Casillas o salveaza pe Real
Min. 64: Lloris respinge sutul lui Higuain
Min. 65: Schimbare la Real! Intra BENZEMA, iese Higuain
Min. 69: Benzema ii face superb mingea lui Cristiano Ronaldo, care trece pe langa poarta
Min. 74: Lovitura libera pentru Real, insa Cristiano Ronaldo bate in zidul lui Lyon!
Min. 76: Real Madrid reclama un penalty la contactul dintre Lloris si Cristiano Ronaldo
Min. 79: Schimbare la Lyon! Iese Pjanic, intra Kallstrom.

Min. 1: A inceput partida
Min. 4: Pjanic a obtinut un fault, insa nu poarta lui Casillas nu a fost pusa in pericol
Min. 5: Fault periculos al lui Sergio Ramos la Lisandro
Min. 10: Prima ocazie pentru Lyon! Delgado ii paseaza lui Govou, care suteaza in plasa laterala

Min. 13: Inca o ocazie pentru Govou, care trece de Marcelo si trimite un voleu peste poarta insa
Min. 21: Ocaziile sunt de partea francezilor, care rateaza din nou prin Lisandro
Min. 29: Govou primeste cartonasul galben pentru un fault la Cristiano Ronaldo
Min. 31: Sut al lui Lisandro care nu-si atinge tinta! A trecut prima jumatate de ora, insa Realul nu a avut nicio ocazie periculoasa.
Min. 34: Galben pentru Arbeloa pentru un fault la Delgado
Min. 36: Marcelo primeste cartonasul galben pentru joc periculos la Pjanic. Brazilianul va rata returul de pe Santiago Bernabeu
Min. 39: Granero executa un corner, insa Higuain nu profita de ocazie
Min. 40: Lyon domina partida, insa pana acum nu i-a creat probleme serioase lui Casillas

Echipele de start:

Lyon: 1 Lloris, 3 Cris. 4 Boumsong, 8 Pjanic, 9 Lisandro, 13 Reveillere, 14 Govou, 17 Makoun, 19 Delgado, 20 Cissokho, 28 Toulalan

Real Madrid:
1 Casillas, 2 Arbeloa, 4 Sergio Ramos, 6 M Diarra (Culmea, Mamadou Diarra il inlocuieste pe Lass Diarra), 8 Kaka, 9 Cristiano Ronaldo, 12 Marcelo, 18 Albiol, 20 Higuain, 22 Xabi Alonso, 24 Granero

Absenti: Christoph Metzelder, Pepe, Jerzy Dudek, Guti, Rafael van der Vaart
Vor lipsi urmatorul meci daca sunt avertizati: Xabi Alonso, Iker Casillas, Marcelo, Lassana Diarra

Background:

• Lyon a batut Realul in ultimele doua meciuri care au avut loc in Franta (3-0, 2005/06 faza grupelor; 2-0; 2006/07 faza grupelor). Ambele meciuri care s-au jucat in Spania s-au terminat la egalitate.

• Realul a pierdut ultimele trei confruntari in dubla mansa cu oponentii din Ligue 1, impotriva lui AS Monaco in 2003/04 sferturile UEFA Champions League si Paris Saint-Germain in optimi in 1992/93 Cupa UEFA si 1993/94 Cupa Cupelor.