LIVE TEXT Hermannstadt, calificată direct în Liga 1! U Cluj și Concordia, pe loc pentru barajul de promovare în primul eșalon

U Cluj Hermannstadt Unirea Slobozia Liga 2
Data publicarii: Duminica 15 Mai 2022, 16:52
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2022, 17:58

Hermannstadt a obținut calificarea directă în Liga 1, după rezultatul de egalitate obținut pe teren propriu, cu CSA Steaua.

Sibienii aveau nevoie de un punct pentru a fi siguri de calificarea în Liga 1, iar rezultatul de egalitate, scor 0-0, cu CSA Steaua a fost suficient.

De cealaltă parte, U Cluj a pierdut în fața celor de la Concordia Chiajna, scor 0-1 și va juca la baraj împotriva celor de la Dinamo. Victoria echipei antrenată de Ianis Zicu o trimite pe Chiajna pe loc de baraj, împotriva Chindiei Târgoviște.

Concordia Chiajna - U Cluj 1-0

Minutul 12 - GOOOL Concordia Chiajna! Adrian Voicu deschide scorul pentru gazde. Atacantul primește o pasă de la Palmeș, trece de Alarcon și îl învinge fără probleme pe Păun, cu un șut de la înălțime, direct dub transversală.

Pentru a bifa o prezența automată în Liga 1, U Cluj este nevoită să o învingă și ea pe Concordia Chiajna, dar să spere ca CSA Steaua va câștiga cu FC Hermannstadt.

FC Hermannstadt - CSA Steaua 0-0

Minutul 80 - Penalty pentru Hermannstadt! Petrescu execută slab lovitura de pedeapsă, iar Iancu apără fără probleme.

Minutul 15 - Bărbulescu șutează puternic de la distanță, însă Iliev respinge în lateral.

Minutul 11 - Baba Alhassan șutează de la marginea careului, dar Horia Iancu respinge peste transversală.

În schimb, sibienii trebuie să obțină doar un punct pentru a promova direct în Liga 1 și a o trimite la baraj pe U Cluj.

Unirea Slobozia - Petrolul Ploiești 0-0

Minutul 25 - Dinu reia cu capul de la prima bară în urma unei centrări din corner, însă trimite puțin pe lângă poartă.

Având în vedere că CSA Steaua nu are drept de promovare, cu o victorie, Unirea Slobozia poate prinde locul 4, ultimul care duce la barajul pentru promovare.