FOTO Poli Iași - Steaua 5-1 | Moldovenii au dat de pământ cu echipa lui Daniel Oprița

Poli Iasi csa steaua liga 2 politehnica iasi Liga 2
Data publicarii: Miercuri 10 Mai 2023, 20:52
Data actualizarii: Miercuri 10 Mai 2023, 20:53
Poli Iași a câștigat fără drept de apel meciul cu Steaua, scor 5-1.

Poli Iași - CSA Steaua 5-1

Minutul 90+4: FINAL de meci! Poli Iași a câștigat categoric meciul cu Steaua și, astfel, și-a asigurat prima poziție în Liga 2, cu etape înainte de finalul sezonului. Moldovenii vor primi trofeul de campioană a eșalonului secund în ultima etapă, la meciul cu Dinamo.

Minutul 72: GOOOL Poli Iași! Moldovenii o ”demolează” pe Steaua! Harrison trimite în centrul careului către Musi, care reușește ”dubla” din șase metri.

Minutul 69: GOOOL Poli Iași! Alexandru Musi trece de un adversar și trage pe jos din afara careului. Dincă se întinde, dar nu reușește să respingă.

Minutul 65: GOOOL Poli Iași! Harrison profită de o neatenție în defensiva Stelei, scapă singur cu Dincă și îl execută pe acesta cu un șut perfect plasat, cu piciorul stâng.

Minutul 61: GOOOL Steaua! Ieșenii îi lasă un culoar de șut lui Emilan Pacionel, care intră în careu și șutează puternic, reușind să reducă din diferență.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ!

Minutul 38: GOOOL Poli Iași! Katanec reia cu capul din interiorul careului, mingea lovește bara porții lui Dincă, dar ajunge la Harrison care nu ratează din fața porții goale.

Minutul 33: Faultat dur, Laurențiu Corbu nu mai poate continua partida, iar Daniel Oprița este forțat să facă o schimbare încă din minutul 33. Rareș Enceanu este trimis în teren.

Minutul 27: GOOOL Poli Iași! O minge centrată de pe partea dreaptă a fost deviată de Sabău, iar Hlistei l-a depășit pe Corbu și a reușit să marcheze imparabil în poarta lui Dincă.

Minutul 17: Ocazie uriașă pentru Poli Iași! Sabău pierde mingea în fața lui Dumitru, care scapă singur cu Dincă, dar trimite puțin pe lângă poarta Stelei.

Minutul 12: Ocazie pentru Steaua! Oroian aruncă mingea în careu, Sabău încearcă să reia din alunecare, dar nu reușește să atingă mingea și faza se stinge.

Minutul 1: Fluier de start în Copou, în meciul care poate conta în stabilirea liderului la finalul play-off-ului din Liga 2! Ieșenii au un avantaj de patru puncte, dar Steaua, chiar dacă nu are drept de promovare, își poate fixa ca obiectiv primul loc.

Echipele de start:

• Poli Iași: Jankov - Christ, Tincu, Katanec, Ștefanovici - Marchioni, Itu, Roman, Dumitru - Harrison, Hlistei
  • Steaua: Dincă - Corbu, Sabău, Ciocoteala, Ilie - E. Pacionel, Mihăescu, Șt. Pacionel - Oroian, Bustea, Chunchukov

Politehnica Iași va primi vizita lui Steaua în runda cu numărul 8 a play-off-ului din Liga 2. Egalul din partida trecută, 1-1 cu Gloria Buzău, i-a făcut pe moldoveni să promoveze matematic în primul eșalon. Ceea ce nu se poate spune și despre Steaua.

Chiar dacă ocupă locul 2, cu 49 de puncte, cu 3 puncte mai mult decât Oțelul Galați, „militarii” nu au drept de promovare din cauza faptului că societatea nu s-a privatizat.

Duckadam anticipează dezastrul la CSA Steaua după avizul din Parlament: „Se va desființa într-un an sau doi”

Comisia parlamentară a avizat negativ proiectul pentru modificarea Legii Sportului, astfel că modificările propuse de Vasile Dîncu și alți doi parlamentari PSD nici măcar nu vor mai fi discutate în plen, a anunțat marți Digisport.

Cei trei inițiatori ai proiectului de lege propuneau ca inclusiv cluburile de drept public să fie considerate drept profesioniste și să aibă astfel dreptul de a evolua în Liga 1. Având în vedere avizul negativ pentru modificarea Legii Sportului, CSA Steaua rămâne cu o singurpentru a putea promova: transforma clubul de drept public în unul de drept privat.

Helmut Duckadam se bazează pe anumite declarații recente ale juristului Florin Talpan, care a afirmat că CSA Steaua nu va fi cedată niciodată către un privat, și spune că, în acest fel, clubul din Liga 2 se va desființa în viitorul apropiat.

„Pentru mine nu e nimic nou. Eu am spus imediat atunci că această inițiatvă este una de imagine. S-au înfierbântat cei de la CSA, suporterii, ei au visat că va trece. Eu am vorbit cu mulți din Parlamentul României, care mi-au spus că niciodată nu va trece. Se știa că nu va trece acastă inițiativă pentru că nu e logic să mai fie club la ministere.

Nu se poate, dar le-a dat speranțe domnul Dîncu puțin. Da (n.r - ne așteptăm să sucombe acest proiect definitiv). Dacă se merge pe varianta anumitor generali și a domnului Talpan, nimeni nu va investi acolo, nimeni nu va fi sponsor. Sponsori poți fi, să ajuți cu un echipament, cu ceva, cu 100-200.000 de euro, dar investițiile majore le face un investitor, care, dacă dă banii, vrea să aibă controlul.

Dacă nu se va schimba ceea ce am înțeles că hotărâse domnul Dîncu, când era ministru, asocierea cu un privat, iar ei nu vor să facă acest lucru, se va desființa într-un an-doi”, a spus Helmut Duckadam, la Playsport Live.