Gloria Buzău a învins-o pe Unirea Slobozia! Scenariul prin care trupa lui Mihalcea ar putea ajunge în play-off

Data publicarii: Marti 07 Martie 2023, 22:22
Data actualizarii: Marti 07 Martie 2023, 22:21

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 18 din Liga 2.

Gloria Buzău a reușit să obțină trei puncte esențiale în lupta pentru calificarea în play-off, în timp ce Unirea Slobozia va trăi cu emoții ultima etapă din sezonul regulat.

Gloria Buzău a învins-o pe Unirea Slobozia!

Buzoienii au deblocat tabela în minutul 11, grație reușitei lui Viktor Angelov. Valentin Alexandru a majorat diferența în minutul 17, iar Pablo Gaitan a dus scorul la 3-0 înainte de pauză, în minutul 44.

În partea a doua a meciului, Gabriel Lazăr a redus din diferență în minutul 62, iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al partidei. Gloria Buzău a beneficiat, astfel, de trei puncte importante.

Scenariul prin care trupa lui Mihalcea ar putea ajunge în play-off

Echipa lui Adrian Mihalcea ocupă poziția a șaptea cu 30 de puncte, la egalitate de puncte cu Dinamo București și Unirea Slobozia și la un punct distanță de ocupanta locului patru, Unirea Dej.

În cazul în care Gloria Buzău o va învinge în deplasare pe Minaur Baia Mare, iar una dintre cele trei echipe, Dinamo București, Unirea Slobozia sau Unirea Dej pierd sau produc un rezultat de egalitate, atunci Adi Mihalcea se poate bucura de play-off-ul eșalonului secund.

Cu cine se duelează cele trei echipe

Dinamo are meci cu Poli Timișoara, Unirea Slobozia primește vizita celor de la FC Brașov, în timp ce Unirea Dej va face deplasarea pentru jocul din ultima etapă a sezonului regulat cu CSM Slatina.

17. Ripensia Timișoara - 16p
  18. Minaur Baia Mare - 15p