Lovitura pentru Rapid si Craiova in lupta pentru promovare! Amandoua au luat bataie! Rapid, infrangere soc la Calarasi, 2-3. Craiova a fost batuta la Timisoara, 1-2. Cum arata clasamentul

FC U Craiova 1948 liga 2 Liga 2
Kadi Bulgakov
Data publicarii: Vineri 07 Mai 2021, 21:17
Data actualizarii: Vineri 07 Mai 2021, 23:06

Zi nefasta pentru ocupantele primelor doua pozitii in play-off-ul Ligii 2. Atat FC U Craiova 1948, cat si Rapid au luat bataie.

22:50 Rapid a pierdut confruntarea cu Dunarea Calarasi, la finele unui meci spectaculos, scor 2-3.

Giulestenii au deschis scorul dupa doar 50 de secunde, prefigurandu-se inca din start o victorie facila a Rapidului, insa lucrurile nu au stat tocmai in felul acesta.

Dupa pauza, Dunarea a restabilit egalitatea prin Valentin Alexandru, iar in minutul 51 a trecut la conducerea meciului, dupa un gol frumos marcat de Tudoran.

Cincisprezece minute mai tarziu rapidistii au restabilit egalitatea, insa Dunarea avea sa mai marcheze o data pana la finalul meciului. In minutul Kanda a fost faultat in careu de portarul rapidului, iar arbitrul a aratat puncul cu var. Valentin Alexamndru a transformat lovitura de pedeapsa si a adus victoria gazdelor.

6. Csikszereda - 37

21:00 FC U Craiova 1948 a pierdut meciul disputat astazi in compania celor de la ASU Poli Timisoara si a ratat promovarea matematica in prima liga.

Oltenii au inceput foarte bine partida, insa cei care au marcat primii au fost timisorenii, prin Axente, dupa o lovitura de pedeapsa obtinuta tot de acesta.

Dorin Codrea a dublat diferenta de pe tabela, in minutul 27, cu un sut din afara careului de 16 metri.

Oltenii au revenit in forta de la cabine, constienti de faptul ca o victorie le-ar aduce promovarea in Liga 1.

Golul marcat de Andrea Compagno le-a dat sperante fotbalistilor pregatiti de Trica, insa meciul s-a incheiat in cele din urma cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Oltenii se vad astfel obligati sa amane sarbatoarea pentru etapa viitoare, cand o vor intalni pe Csikszereda, pe teren propriu.