Adrian Mihalcea a ajuns la capătul puterilor: "Parcă suntem blestemați!"

Adrian Mihalcea Gloria Buzau Unirea Slobozia Liga 2 Adrian Mihalcea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2024, 20:25
Data actualizarii: Marti 16 Aprilie 2024, 20:25

Adrian Mihalcea, antrenorul Unirii Slobozia, a vorbit despre dificultățile întâmpinate în ultimele meciuri din play-off-ul Ligii 2.

Unirea Slobozia a întâmpinat probleme în primele două meciuri din play-off: înfrângerea cu 0-1 în fața Corvinului Hunedoara și meciul terminat la egalitate acasă, scor 1-1, cu Gloria Buzău.

Florinel Ibrian și Cosmin Atanase au ieșit de pe teren accidentați în primele minute ale meciului cu Corvinul, iar căpitanul Constantin Toma a fost nevoit să părăsească suprafața de joc în minutul 29 al meciului cu Gloria Buzău. Situația a fost cu atât mai dificilă cu cât și înlocuitorul lui Toma, Iliya Dimitrov, a suferit o accidentare în prima repriză.

• Adrian Mihalcea

Adrian Mihalcea: "Parcă suntem blestemați!"

Mihalcea și-a exprimat nemulțumirea față de lipsa opțiunilor în atac și de presiunea adusă asupra echipei din cauza programului aglomerat. Antrenorul s-a plâns de faptul că nu are o bancă solidă și a aruncat o ironie la adresa conducerii care nu a luat încă măsuri: "Staff-ul tehnic va trebui să se antreneze pentru a face față situației".

”Miercuri îl pierd pe Ibrian, un jucător model, care duce campionate de ceva timp, și îl pierdem până la final. Îl pierdem, miercuri, pe Atanase, iarăși, un jucător bun de echipă. Astăzi, în prima repriză, pierdem un jucător, apoi pe al doilea (n.r. – se referă la Toma și Dimitrov).

Cum ar trebui să mă simt? Sunt supărat. La Dimitrov, a venit, a venit accidentat, a jucat un minus, s-a reaccidentat, a revenit, s-a reaccidentat. Parcă suntem blestemați. Noi nu putem să găsim și noi un vârf… Bine, nu avem banii necesari, fiindcă nu ne comparăm cu alte echipe la buget, dar nu găsim și noi un atacant și stăm în copilul ăsta, în Afalna, băiat… (n.r. – dă din cap și aproape că îl bufnește râsul) E acasă, e de patru ani la noi și uitați-vă că… Dar stăm într-un singur atacant.

Trimitem jucător de bandă, fundaș, în atac, doar ca să punem puțină presiune. Și normal să sunt supărat. Mă gândeam la toate scenariile, mă gândeam la meciurile următoare. Jucăm trei meciuri în deplasare. Săptămâna viitoare avem iar trei meciuri. Păi ne vom distruge, noi nu o să putem. Cred că va trebui să ne antrenăm și noi ca să putem să avem o bancă compactă”, a declarat Adrian Mihalcea.

Clasament play-off Liga a 2-a

Cu trei meciuri consecutive în deplasare în față, Unirea Slobozia se confruntă cu un nou set de provocări. Cu toate acestea, echipa își menține avantajul în clasament, fiind considerată de adversari ca și promovată direct în prima ligă. În ciuda dificultăților, echipa își concentrează eforturile pentru a-și menține poziția în fruntea clasamentului.