„Scorul nu arată ce a fost pe teren!” Petrescu, în sfârșit mulțumit! Ce spune despre șansele ca Dinamo să retrogradeze

Dan Petrescu CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 07 Noiembrie 2021, 21:14
Data actualizarii: Duminica 07 Noiembrie 2021, 21:21

CFR a câștigat cu 3-0 meciul cu Dinamo, din etapa a 15-a a Ligii 1.

CFR s-a deplasat în Ștefan cel Mare în etapa a 15-a a Ligii 1. Clujenii și-au respectat statutul de favoriți și au învins-o pe Dinamo cu un categoric 3-0, iar reușitele lui Omrani, Debeljuh și Deac i-au adus lui Dan Petrescu a treia victorie consecutivă în campionat.

Cu toate acestea, antrenorul clujenilor a precizat că a fost un meci dificil și că diferența de scor nu reflectă jocul din teren. Însă, Dan Petrescu a mărturisit că este mulțumit de atitudinea elevilor săi și a declarat că le va acorda pauză următoarele trei zile.

Scorul e puțin exagerat, prima repriză am început foarte bine și am marcat repede, dar Dinamo nu mai e că înainte. Au jucători puternici, înălți, scorul nu arată ce a fost pe teren, a fost un meci foarte greu.

După pauză au început ei mai bine, au avut câteva oazii, după mine 2-0 este cel mai periculos rezulat. Dacă iei gol, începi să te panichezi. Dar sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor, nu e ușor să joci din 3 în 3 zile. Cred că e cel mai bun meci al nostru din campionat.

Debeljuh a înțeles mesajul, el nu s-a antrenat bine, a reintrat, mă bucur pentru el, sper să aibă capul numai la fotbal și să fie concentrat. Nu e numai meritul meu că suntem aici după turul de campionat, a mai fost un antrenor înainte care a obținut 6 victorii. Mă bucur că în ultimele trei meciuri, avem victorii și nu am primit gol, acesta este cel mai important.

Echipa arată mult mai bine fizic, am făcut acel mini-cantonament când am avut pauză, acum nu vreau să mai fac cantonament, au nevoie și psihic de pauză trei zile, toți jucătorii. Antrenorii, staff-ul, toată lumea e obosită.

Eu cred, ca în anii trecuți, campionatul se va decide în ultima etapă. E clar că playoff-ul e un dezavantaj pentru CFR, dacă ești pe primul loc nu vrei să se înjumătățească punctele. În luna decembrie avem 6 meciuri în campionat, va dați seama? Sper să nu avem accidentări.

Dinamo nu va retrogrodrada, cu Rednic antrenor nu vor retrogradă. Surpriză campionatului până acum este Voluntari, să vedem dacă vor reuși să continue seria bună”, a declarat Dan Petrecu la finalul meciului.

În urma acestui rezultat, CFR ocupă primul loc în Liga 1, cu 39 de puncte, în timp ce Dinamo se află pe penultimul loc, cu doar 8 puncte după 15 etape.