„Craiova a semănat cu mișcarea pepenilor de la Dăbuleni!” Cornel Dinu, nemilos cu oltenii după victoria cu Dinamo

Cornel Dinu Dinamo Universitatea Craiova Superliga Cornel Dinu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 11:08
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 11:11

În derby-ul etapei inaugurale din Superliga, Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă împotriva echipei Dinamo București, scor 2-0 (0-0), pe Stadionul „Arcul de Triumf”.

După meci, fostul dinamovist Cornel Dinu a evidențiat meritul lui Ovidiu Burcă, antrenorul echipei Dinamo, în construirea unei echipe solide. Fostul selecționer a remarcat superioritatea „câinilor” în prima repriză a meciului, subliniind că soarta jocului ar fi putut fi diferită dacă Dinamo ar fi marcat dintr-un penalty.

Victoria Universității Craiova a fost pusă de Dinu pe seama experienței și omogenității echipei. „Mister” a mai punctat faptul că relația dintre Mitriță și Ivan le-a adus oltenilor plus valoare pe teren.

Dinu: „Istoria văd că se repetă!”

„Craiova a fost echipa care a părut mai bună în repriza a doua, dar tocmai îmi scriam cronica. Îmi venise în minte o asemănare interesantă la nivel de organizare pentru Dinamo. Aduce cu celebrul roman și film «Zece negri mititei».  Istoria văd că se repetă. În 2005 erau 10 acționari, apoi au rămas vreo 3. Acum s-a făcut o uniune de vreo 4 acționari și mai repede decât atunci au rămas vreo 2.

Vorbind despre fotbal, pot să spun cu toată responsabilitatea că în această categorie de oameni care dispar într-o ficțiune de roman nu trebuie inclus Ovidiu Burcă. Are un merit deosebit în a crea o echipă. Astăzi a fost superioară în prima repriză, alta ar fi fost soarta jocului dacă marcau din penalty. A avut și puțin ghinion Dinamo.

Craiova a semănat în prima repriză cu mișcarea pepenilor de la Dăbuleni, o echipă previzibilă. Dar Craiova e o echipă rodată, are o forță mai mare de joc. Aici e meritul lui Burcă, o mixtură între câțiva jucători crescuți la Dinamo, Amzăr, Giafer, Borcea, și câțiva care au fost aduși sezonul trecut. Larrucea și Iglesias sunt jucători buni.

Craiova a câștigat prin experiență și omogenitate, Mitriță și Ivan au mai jucat împreună. E o echipă mai solidă. Dar Dinamo are viitorul în față cu această distribuție, mai avea nevoie și de puțin noroc. Prestația, cred eu, este promițătoare”, a spus Cornel Dinu, la GSP.