Verdictul specialistului după penalty-ul primit de FCSB și cel neacordat lui CFR Cluj

Superliga
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 23:53
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 23:57
FCSB a învins CFR Cluj, scor 1-0, pe Stadionul Steaua, în etapa a patra din Liga 1.
Andrea Compagno a înscris unicul gol al meciului, în minutul 67, din penalty. La meci au asistat peste 28.000 de suporteri, record pentru noul Stadion Steaua.

Constantin Zotta: "Penalty evident pentru FCSB"

În minutul 64, FCSB a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Lovro Cvek l-a busculat în propriul careu pe Andrea Compagno, iar decizia a fost confirmată din camera VAR. Cel care a transformat a fost tot golgheterul italian.

Fostul arbitru Constantin Zotta susține că arbitrul Marcel Bîrsan a luat decizia corectă la penalty-ul acordat celor de la FCSB.

"Mingea este pasată către Compagno, care o are sub control. Normal că o protejează puțin pentru a o prelua. Cvek vine din spate și din neglijență îl împiedică pe Compagno.

Vine cu genunchiul dasupra gambei și îi provoacă căderea lui Compagno. Cvek este cel care nu apreciază bine și greșește. E un penalty evident", a spus Constantin Zotta, la Orange Sport.

Cu două minute înainte, CFR Cluj a fost prima care a solicitat acordarea unei lovituri de pedeapsă. Durel Avounou a expediat o centrare în careul lui FCSB, iar Joyskim Dawa a atins involuntar mingea cu brațul, de lângă Daniel Birligea. În ciuda protestelor vehemente ale jucătorilor de la CFR Cluj, centralul Marcel Bîrsan nu a acordat penalty pentru oaspeți.

De asemenea, Zotta spune că decizia a fost corectă: "Mingea se duce în mână, numai că mâna e în spate. Mingea vine după ce atinge și pământul, și piciorul lui Dawa. Nu se impunea acordarea loviturii de pedeapsă".

FCSB a ajuns la șase victorii din șase: patru în Liga 1 și două în preliminariile Conference League. Vicecampioana ocupă primul loc în campionat, cu 12 puncte, la patru lungimi peste a doua clasată, Universitatea Craiova.

Pentru FCSB urmează meciul de acasă cu Nordsjaelland, din turul 3 preliminar Conference League, joi, de la ora 21:30.

CFR Cluj a rămas cu 7 puncte și ocupă locul 4 în Liga 1.