FOTO Verdictul specialistului. Ce a spus Ion Crăciunescu, despre faza controversată din CFR Cluj - FCU Craiova

CFR Cluj - FCU Craiova Ion Craciunescu Superliga
Data publicarii: Joi 01 Iunie 2023, 21:38
Data actualizarii: Joi 01 Iunie 2023, 21:37

CFR Cluj și FCU Craiova s-au confruntat în barajul pentru ultimul loc european disponibil din Superliga.

Cele două echipe s-au înfruntat pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia. CFR Cluj a terminat pe poziția a treia, în timp ce FCU Craiova a trecut în semifinalele barajului de FC Voluntari, scor 3-3 (5-4 d.l.d.).

În minutul opt al meciului, William Baeten a reluat cu capul în urma unei centrări direct în brațul lui Cristian Manea, însă centralul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue și nu le-a oferit oltenilor lovitură de la 11 metri.

Ion Crăciunescu, fost mare arbitru, a comentat faza controversată din prima repriză a meciului CFR Cluj - FCU Craiova și a remarcat faptul că decizia lui Kovacs de a lăsa jocul să continue a fost corectă.

„E faza primei reprize. E o fază controversată, dar îi dau credit arbitrului. Jucătorul lovește mingea cu capul și o trimite în mâna adversarului.Iar mâna adversarului mi se pare că e într-o poziție bună cu mișcarea. Îl lovește mai jos în mână, dar nu aia contează.El are mâna într-o poziție bună cu mișcarea.

Nu avea timp să-și tragă mâna”, a spus Ion Crăciunescu la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Kolinger, Camora - Fica, Cvek, Boateng, Krasniqi - Janga, Bîrligea

Rezerve: Sava - Țîru, Peteleu, Hoban, Muhar, Filip, Petrila, Yeboah, Maglica

Antrenor: Dan Petrescu

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas - Albu, Achim - Baeten, Bauza, Bahassa - Chițu

Rezerve: Mogoșanu - Huyghebaert, Piccolomo, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, Ganea, Blănuță

Antrenor: Nicolo Napoli