FCSB Darius Olaru Gigi Becali Superliga Darius Olaru, căpitanul celor de la FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 20:54
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 20:53

Darius Olaru (25 de ani) face un sezon de vis la FCSB.

Internaționalul român a înscris până în clipa de față 13 goluri în sezonul regulat al Superligii României și se află pe prima poziție în topul celor mai buni marcatori din campionat.

Gigi Becali cere pentru cedarea lui Darius Olaru nu mai puțin de opt milioane de euro, iar fotbalistul a dezvăluit după FCSB - UTA Arad 4-0 că se va gândi la plecare abia după ce va reuși să câștige titlul cu roș-albaștrii.

Gică Craioveanu, fost internațional român cu peste 200 de meciuri în La Liga, a vorbit despre formația dirijată de Elias Charalambous și Mihai Pintilii, dar și despre cele opt milioane de euro cerute de Gigi Becali pe Darius Olaru.

”FCSB e echipa cea mai constantă, cea mai bună. E greu să-i oprești. În trecut aveau probleme pe plan defensiv. Acum au reglat problemele. Pare o echipă greu de învins. Au jucători mult peste media campionatului. Olaru. Mă bucur pentru el.

(n.r. Gigi Becali cere opt milioane de euro pe Olaru. E fezabil?) Nu cred. Nu e titular la echipa națională. Când pleci pe atât de mulți bani trebuie să fii titular la echipa de club și titular la echipa națională. Opt milioane mi se pare o sumă exagerată”, a spus Gică Craioveanu la televiziunea DigiSport.

FCSB - UTA Arad 4-0

Roș-albaștrii au început în forță anul cu un rezultat uriaș în Superliga. Darius Olaru a realizat un hat-trick, după ce a deschis scorul în minutul 20, a majorat diferența în minutul 22 și a modificat tabela de marcaj în minutul 66.

David Miculescu și-a trecut și el în cont un gol în minutul 82, iar FCSB (47 de puncte) s-a distanțat, așadar, la 11 puncte în clasament de CFR Cluj, care ocupă poziția a doua cu 36 de puncte.