Data publicarii: Miercuri 10 Iunie 2009, 22:21
Data actualizarii: Joi 11 Iunie 2009, 10:58

Pandurii    1 - 0    Otelul
Rapid    2 - 2    Poli Iasi
Unirea     1 - 1    Steaua
U. Craiova    0 - 1    FC Vaslui

Capitala fotbalului romanesc s-a mutat in camp, in Baragan. Urziceni e noua campioana a Romaniei. A reusit scorul perfect cu Steaua, 1-1. Timisoara a primit cele 6 puncte inapoi de la TAS si merge in Champions League turul 3 preliminar in timp ce Dinamo de pe 3 merge in Europa League.

Se stiu si echipele care vor juca la anul in Europa League! Steaua, CFR si Vaslui sunt in Europa League alaturi de Dinamo. Razboiul pentru Europa s-a dat pana in ultima secunda!

Europa nu s-a vazut la Craiova decat prin coregrafia fanilor. Craiova a fost in Europa League doar 10 minute - brazilianul Wesley i-a lovit pe olteni.

In Giulesti - Bergodi a jucat cu gandul la Steaua. Iasiul a condus cu 2-0 la jumatatea primei reprize. Ivelja si-a dat cu stangu in dreptu, iar Andrei Cristea a facut 2-0. La pauza era egal la Urziceni si Steaua si Vaslui erau in Europa.

Rapidul s-a dezlantuit dupa pauza in Giulesti - in 20 de minute a egalat prin Spadacio si Herea. Nu de-ajuns, pentru ca Steaua a marcat si ea la Urziceni - unde a condus aproape un sfert de ora.

Unirea a egalat prin eurogolul lui Rusescu si era campioana - iar Steaua putea rata Europa. Gigi Becali era cu ochii pe Iasiul lui Bergodi - care si-a dus pana la urma misiunea la capat si a trimis-o pe Steaua, pe care o poate antrena din aceasta vara - in Europa.

Rapidul si-a facut-o cu mana ei! Djalovici a ratat ocazia campionatului in ultimul mintu de prelungiri

Craiova n-a reusit sa dea gol Vasluiului, care a castigat in Oltenia si merge pentru al doilea an la rand in Europa League.

Brasovul a castigat pana la urma cu Timisoara, dar nu a prins Europa, pentru ca era la mana rezultatelor.

Steaua 16-23 iulie tur 2 preliminar Europa League