Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-0 | Koljic dă lovitura în minutele de prelungiri, oltenii ajung la trei victorii consecutive

Universitatea Craiova CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 22:28
Data actualizarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 22:27

Universitatea Craiova a obținut a treia victorie consecutivă în campionat, impunându-se cu scorul de 1-0 în fața celor de la CFR Cluj. În urma acestui rezultat, cele două formații se află la egalitate de puncte, 32.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-0

Minutul 91 - GOOOL Universitatea Craiova! Koljic șutează puternic din mijlocul careului la colțul lung și-l învinge pe Sava.

Minutul 65 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Avounou șutează spre poartă, mingea este blocată de olteni, însă ajunge la Tachtsidis care șutează în bara transversală din interiorul careului.

Minutul 58 - Tachtsidis este faultat dur de Screciu la cap, fiind nevoie de intervenția ambulanței. Mijlocașul grec își revine și rămâne pe teren.

A început repriza secundă!

PAUZĂ

Minutul 45 - OCAZIE CFR! Tachtsidis primește de la Avounou, care a recuperat balonul la jumătatea terenului advers și a șutat de la marginea careului, dar balonul a zguduit bara.

Min. 37: OCAZIE CFR! Deac primește la marginea careului și șutează în forță, dar trimite peste poartă.

Min. 30: Lovitură liberă periculoasă pentru CFR! Deac execută în forță, dar Popescu se întinde și respinge în corner.

A început partida!

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Screciu, Raul Silva, Bancu - Crețu, Kurtic - Danciu, Mitriță, Ivan - Markovic

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Kresic, Ilie, Camora - Tachtsidis - Muhar, Avounou, Krasniqi, Deac - Juricic

Universitatea Craiova - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 20:30

Ivaylo Petev, antrenorul bulgar numit recent la Universitatea Craiova, a câștigat ambele meciuri disputate până acum, 1-0 cu Dinamo și 3-1 contra Oțelului. Oltenii ocupă locul 4, cu 29 de puncte, iar o victorie i-ar urca, cel puțin pentru moment, pe podium.

De partea cealaltă, CFR Cluj vine după trei meciuri consecutive fără victorie - un eșec cu FC Hermannstadt (0-1) și remize în duelurile cu Poli Iași (3-3) și UTA Arad (0-0). Formația din Gruia a rămas pe locul secund, cu 32 de puncte, la cinci lungimi în spatele liderului FCSB.

În partida tur, disputată în Gruia, CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1. Alexandru Crețu deshidea scorul în minutul 10, iar Emmanuel Yeboah egala în minutul 39.

Mihai Rotaru așteaptă 20.000 de fani la stadion la meciul cu CFR Cluj: „E Champions League la tine acasă!”

Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova este de părere că suporterii olteni nu au niciun motiv să stea acasă sâmbătă și îi așteaptă în număr cât mai mare la stadion.

„Eu și dacă joc cu echipa a doua a lui Papură am emoții, normal că iei în calcul orice. E vorba despre frumusețea așteptării unui meci mare, trebuie să fim prezenți acolo. Nu frica de a pierde. E Champions League la tine acasă, avem poate cel mai frumos stadion din România, avem și staruri și cărători de pian. Despre asta e vorba.

E vorba despre suporteri, public. Nu suntem pe val, ne-am făcut treaba bine sau mai puțin bine, sau mai mult bine. CFR e CFR, e echipa ultimilor 10 ani. Au antrenor italian care a antrenat în Serie A, au cel mai mare buget din SuperLiga, cred că ne depășesc în continuare. Atunci, sigur că orice se poate întâmpla.

Repet, noi trebuie să așteptăm aceste meciuri ca un spectacol, să ne bucurăm de el. Vor fi 20.000 în tribună, vom aștepta rezultatul, sperăm să fim noi cei victorioși”, a spus Rotaru, potrivit Fanatik.