FOTO U Cluj - Sepsi 1-0. Dan Nistor a adus victoria pentru trupa lui Ioan Ovidiu Sabău

Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 09 Octombrie 2023, 22:55
Data actualizarii: Luni 09 Octombrie 2023, 22:55

Universitatea Cluj a câștigat meciul cu Sepsi OSK, scor 1-0.

U Cluj - Sepsi 1-0, ACUM!

Minutul 90+5: FINAL!

Minutul 90+5: Partida va fi prelungită cu cinci minute.

Minutul 82: GOOOL U Cluj! Dan Nistor ”arestează” mingea și execută puternic pe centrul porții. Niczuly a plonjat în partea stângă.

Minutul 81: Penalty pentru Universitatea Cluj! Ianis Stoica trimite în careu către Dan Nistor, care este faultat de Oteliță, iar centralul partidei arată punctul cu var.

Minutul 77: Se apropie finalul partidei dintre U Cluj și Sepsi. Fanii gazdelor au afișat încă un banner dedicat lui Cătălin Hîldan.

Minutul 64: Ocazie mare pentru U Cluj! Dan Nistor pasează excelent către Daniel Popa, care scapă singur cu Niczuly, dar atacantul șutează slab și trimite aproape paralel cu poarta.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză pe Cluj Arena!

Minutul 34: Ocazie pentru U Cluj! Nistor trimite în careu către Silaghi, care încearcă să înscrie cu un șut la colțul lung, dar mingea trece pe lângă poarta lui Niczuly. Rămâne 0-0 pe Cluj Arena.

Minutul 22: Jocul de la Cluj este lipsit de ocazii importante până în acest moment. Fanii prezenți pe stadion au afișat un banner în memoria celui care a fost Paul Grăjdeanu, unul dintre câștigătorii Cupei României cu U Cluj în 1965, decedat astăzi la vârsta de 80 de ani.

Mesajul este și cu trimitere la Cătălin Hîldan, omagiat ieri de fanii dinamoviști, la 23 de ani de la moartea sa. Este bine cunoscut faptul că galeriile celor de la U Cluj și Dinamo sunt înfrățite.

Minutul 11: Prima fază de poartă a meciului vine în minutul 11. Varga își încearcă norocul cu un șut de la mare distanță, dar Iliev reține fără probleme.

Minutul 1: Fluier de start la Cluj, în ultimul duel al etapei cu numărul 12! Universitatea Cluj primește vizita celor de la Sepsi.

Echipele de start:

• U Cluj: Iliev - Chipciu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - Cîmpanu, Doukoure, Bic, Silaghi - Popa, Nistor
  • Rezerve: Gorcea, Oancea, Miron, Filip, Fossati, Gheorghe, Stoica, Manu, Ilie
  • Sepsi: Niczuly - Ninaj, Bălașa, Kecskes - Oteliță, Gheorghe, Junior, Ștefan - Varga, Safranko, Ștefănescu
  • Rezerve: Moldovan, Oroian, Dobozi, Matei, Tența, Kallaku, Kocsis, Debeljuh, Rondon

Universitatea Cluj şi Sepsi OSK s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat precedent, când covăsnenii au câştigat ambele partide, 1-0 în deplasare şi 2-1 pe teren propriu, potrivit site-ului LPF.

O singură înfrângere a suferit antrenorul Liviu Ciobotariu în cele șapte dueluri din SuperLiga României cu Universitatea Cluj, în rest are patru victorii şi două rezultate de egalitate.

Pentru Ioan Ovidiu Sabău, partida din această rundă va fi a 250-a ca antrenor pe prima scenă, palmaresul "Moţului" cuprinzând 95 de victorii, 63 de remize şi 91 de înfrângeri.

Mediile de vârstă

Universitatea Cluj - 25 ani şi 7 luni.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - 25 ani şi 11 luni.

28 de jucători a utilizat gruparea clujeană în ediţia curentă, printre ei aflându-se şi Dan Nistor, cel care a contribuit la nouă dintre golurile înscrise de Universitatea în sezonul actual (șase goluri marcate, trei pase decisive).