U Cluj - Chindia Târgoviște 2-0! Succes important pentru ardeleni, care rămân în Superliga României

U Cluj Chindia Targoviste Superliga Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 20:57
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 20:55

U Cluj s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul cu Chindia Târgoviște, din etapa a opta din play-out-ul Superligii României.

În urma acestui rezultat, formația antrenată de Ioan Ovidiu Sabău și-a asigurat matematic menținerea în Superliga României, cu o etapă înaintea încheierii competiției.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște rămâne pe loc de baraj și poate coborî pe penultimul loc, dacă FC Argeș se impune în partida cu FCU Craiova.

U Cluj - Chindia Târgoviște 2-0

Final de meci!

Minutul 81 - Ocazie pentru U Cluj! Simion îi pasează lui Ovidiu Bic, care șutează, dar Orozco are o intervenție foarte bună.

Minutul 65 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor majorează avantajul pentru gazde. Mijlocașul primește mingea în careul advers de la Remacle, driblează și șutează puternic.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză! U Cluj conduce pe Chindia Târgoviște, scor 1-0.

Minutul 35 - GOOOL U Cluj! Remacle deschide scorul, în urma unui șut cu dreptul de la marginea careului.

Minutul 30 - Ocazie pentru U Cluj! Remacle șutează din afara careului, însă mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 11 - Ocazie pentru Chindia Târgoviște! Căpușă îl găsește pe Popadiuc și îi oferă o pasă în interiorul careului, șutează, dar Gorcea bifează o intervenție bună și respinge mingea.

A început partida!

Clujenii au obținut opt victorii, șase remize și cinci înfrângeri în acest sezon, pe teren propriu. U Cluj a reușit să marcheze cel puțin un gol în 15 din cele 19 meciuri considerate acasă.

Universitatea Cluj – Chindia Târgoviște, sâmbătă, 13 mai – ora 19.00

Pe data de 3 aprilie 2023, Chindia a înregistrat singura victorie în ultimele șapte meciuri disputate în deplasare în Superliga României, cu Mioveni, scor 0-1. În celelalte partide, târgovișteni au înregistrat o remiză (2-2 cu Sepsi OSK) și cinci înfrângeri fără să marcheze vreun gol.

În sezonul regulat (2022-2023), Universitatea Cluj a obținut patru puncte din cele șase posibile în meciurile cu Chindia. Ardelenii au câștigat cu 1-0 pe teren propriu (gol marcat de L. Fulop) și au încheiat la egalitate, scor 2-2, în meciul disputat în deplasare (goluri marcate de D. Neguţ și D. Boldor pentru Cluj, respectiv M. Thiam și J. Gomes pentru Chindia).