Tactica lui Rădoi din CFR - Universitatea Craiova 2-0, aspru criticată: „Dacă joci așa o să iei numai bătaie!”

Mirel Radoi Basarab Panduru CFR Cluj - Universitatea Craiova Universitatea Craiova Superliga Mirel Rădoi
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 08:27
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 08:44

Universitatea Craiova a pierdut meciul cu CFR Cluj, 0-2, din etapa a zecea din Superligă.

CFR Cluj a câștigat meciul cu Universitatea Craiova, 2-0, din etapa a zecea din Superligă. Ardelenii au deschis scorul în minutul 17, prin golul superb marcat de Muhar, ca 10 minute mai târziu, Valerică Găman să marcheze în proprie poartă, ducând scorul la 0-2.

Zotta: „E evident că jocul e mai slab!”

La finalul partidei, Mirel Rădoi (41 ani) a declarat că preferă să piardă un jocul decât să-l câștige în maniera CFR-ului. Însă Constantin Zotta îi reamintește fostului selecționer că elevii lui Dan Petrescu (54 ani) au avut cele mai mari ocazii ale meciului.

„E evident că jocul e mai slab (n.r. - faţă de primele jocuri cu Mirel Rădoi pe bancă), chiar şi acest autogol dă dovadă că e lipsă de încredere, că e ceva că nu funcţionează.

Mie mi se pare că, pe lângă cele două goluri înscrise, cele mai mari ocazii le-a avut tot CFR-ul. Ocaziile tot CFR le-a avut, poate ca posesie s-ar putea să fi avut posesie mai mare. E clar că, la 2-0 după 30 de minute, s-au retras. Nu agreez, nu mi se pare că e corect ce spune Mirel”, a declarat Constantin Zotta pentru Orange Sport.

Aceeași părere cu fostul arbitru o împărtășește și Basarab Panduru (52 ani). Fostul internațional român crede că Mirel Rădoi trebuie să schimbe ceva în abordarea jocului, altfel rezultatele vor întârzia să apară.

„După părerea mea, cred că n-ai vrea să mai joci ca în seara asta niciodată, pentru că dacă joci aşa o să iei doar bătaie”, a precizat Basarab Panduru.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul 5, cu 15 puncte, la 6puncte distanță de liderul Farul Constanța, dar cu două meciuri mai puțin. În următoarea etapă, elevii lui Dan Petrescu vor juca împotriva celor de la FC Argeș.

Pe de altă parte, Universitatea Craiova rămâne pe locul 8, cu 14 puncte, și se pregătește pentru duelul cu FCSB, din următoarea etapă.