EXCLUSIV Suntem campionii memoriilor! Cifra-record înregistrată în România: ”E cel mai greu an”
![Suntem campionii memoriilor! Cifra-record înregistrată în România: E cel mai greu an Emilian Hulubei](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/12/19/image_galleries/739796/suntem-campionii-memoriilor-cifra-record-inregistrata-in-romania-e-cel-mai-greu-an_size6.jpg)
Probleme din ce în ce mai mari din fotbalul românesc. Cât mai multe cluburi întâmpină dificultăți din punct de vedere financiar, iar jucătorii vor să plece.
Emilian Hulubei, președintele AFAN, a spus că s-au înregistrat aproape 600 de memorii din partea jucătorilor în fotbalul românesc. ”E cel mai greu an”, spune acesta, care a încercat să găsească și cauzele pentru situația în care a ajuns fotbalul românesc.
„Din păcate, da. Am ajuns la aproape 600, suntem la 580-590. Este, într-adevăr, cel mai greu an. Din 2007 sunt la AFAN și au mai fost ani grei, dar parcă nu a fost niciodată ca în 2021, probabil s-au adunat mai mulți factori. Sunt mai multe echipe, la Liga 3 sunt 100 de echipe, la Liga 2 sunt 20 și la Liga 1, 16.
Probabil, crescând numărul jucătorilor a crescut și numărul litigiilor. Asta poate fi o explicație. Credeam că se va rezolva problema după contractul de activitate sportivă, se plătește foarte puțin către stat. În continuare, cluburile înregistrează datorii mari către bugetele de stat.
Problema e că majoritatea echipelor sunt sponsorizate de autoritățile locale. Bugetele cluburilor sportive s-au diminuat”, a spus Emilian Hulubei, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News