Stoichita si-ar dori galeria Timisoarei! Vezi cu ce mesaj l-au intampinat fanii pe Becali:

Poli Timisoara Steaua Superliga
Data publicarii: Luni 02 Noiembrie 2009, 11:54
Data actualizarii: Luni 02 Noiembrie 2009, 12:36

Stelistii i-au facut pe plac patronului care era sigur de o victorie la Timisoara. A fost 1-0, iar trupa lui Stoichita e pe 3 in Romania. Batalia la titlu este incendiara - primele 4 echipe sunt la egalitate de puncte, iar urmatoarele 3 la un punct distanta.

Steaua a reusit dupa 5 ani de seceta sa castige la Timisoara - Surdu a fost calaul echipei lui Sabau.

Cel mai in forma stelist al momentului, columbianul Dayro Moreno s-a facut de ras in debutul meciului - a batut dezastruos o lovitura libera.

Timisoara a avut prima ocazie mare de gol dar sutul lui Curtean a fost respins spectaculos de Zapata.

Gazdele au terminat in forta prima repriza dar acelasi Zapata a fost inspirat la un nou asediu al Timisoarei. Steaua a dat lovitura in repriza a 2-a.

In minutul 68, Dayro Moreno a tras la poarta, Pantilimon a respins gresit in fatza si Surdu nu a iertat pentru 0-1. Imediat, Timisoara s-a aruncat spre poarta Stelei - Gigel Bucur n-a gasit insa, drumul spre gol: Zapata l-a blocat iar la fix.

Timisoara a bagat-o totusi in poarta Stelei dar golul lui Arman Karamyan a fost anulat corect pentru offside.

Cu 8 minute inainte de final, Stoichita l-a aruncat in lupta si pe Cristi Tanase, dar tot Surdu putea sa mai marcheze - a ratat insa, singur cu Pantilimon.

Timisoara putea sa egaleze dar bomba lui Gatusso Bourceanu a izbit transversala.

La faza imediat urmatoare, Bourceanu a vazut rosu pentru un fault dur la Surdu. S-a terminat Timisoara - Steaua 0-1 si echipa lui Stoichita a schimbat liderul. Timisoara a cazut pe 5 in timp ce Steaua e pe 3 la egalitate de puncte, 22, cu liderul Rapid si cu CFR Cluj.

Infrangerea cu Steaua ii clatina scaunul lui Sabau - antrenorul Timisoarei e contestat de suporteri. Isi poate lua revansa joi, in Europa League. Timisoara joaca in deplasare cu Anderlecht, in direct pe Sport.ro de la 20:00.

La Timisoara s-a lasat cu scandal dupa bataia incasata de la Steaua cu 1-0 in derby-ul de Europa League din Liga lui Mitica! Fanii Timisoarei au cedat nervos dupa prima infrangere din campionat - i-au cerut demisia lui Sabau.

"Incerc sa imi fac meseria, ii respect indiferent de ce se intampla, vreau sa imi aduc aminte de momente frumoase, nu imi face placere sa aud ca mi se cere demisia dar incerc sa ii respect", a spus Sabau.

Stoichita a fost impresionat de atmosfera din tribune. Satul de razboiul dintre fanii Stelei si finantatorul din Ghencea, Stoichita si-a intepat proprii fani - spune ca si-ar dori si el galerie ca a Timisoarei.

"De la 600 de km distanta, aceeasi ura pentru o zdreanta!", a fost mesajul fanilor pentru Becali, scrie ProSport.