Steaua a dat in BENGA! "A fost viciere de rezultat cu Petrolul" Oficialii vad o conspiratie impotriva campioanei

Steaua Ovidiu Hategan Superliga
Data publicarii: Luni 02 Decembrie 2013, 09:58
Data actualizarii: Luni 02 Decembrie 2013, 10:00

►SPORT.RO: Viitorul - Astra marti 20:30 si Petrolul - Vaslui miercuri 19:00 ► PRO TV: Dinamo - Pandurii miercuri 21:30 si Steaua - Otelul joi 20:30. Bate Cupa!

Steaua este echipa care a profitat cel mai mult de greselile de arbitraj in acest inceput de sezon, dar oficialii vad o companie concentrata din toate partile impotriva campioanei.

Aseara, cu Petrolul, Steaua n-a impresionat pe nimeni, iar Helmuth Duckadam a tinut sa atraga atentia ca "in ritmul asta, se ingroasa gluma".

Si Laurentiu Reghecampf a admis ca rezultatul de egalitate este unul multumitor, tinand cont de realitatea din teren, insa MH a vorbit la finalul partidei despre o conspiratie impotriva Stelei.

"Am o intrebare pentru Hategan: de ce nu l-a eliminat pe Benga, dupa ce l-a calcat pe Adi Popa? Benga merita clar cartonasul rosu. Si vorbim de jucatorul care a inscris apoi golul Petrolului. A fost viciere de rezultat!", a tunat, incruntat, MH la finalul partidei.

PENTRU PRIMA DATA IN ULTIMUL AN, STEAUA SE TEME

Discursul curios al oficialului Stelei vorbeste despre o stare de neliniste asternuta in Ghencea odata cu rezultatele dezamagitoare din ultima luna. Steaua n-a mai castigat un meci din luna octombrie si simte pentru prima data amenintarea principalelor contracandidate la titlu, Astra si Petrolul.

Astra s-a instalat pe prima pozitie si are sanse reale sa incheie anul in varful ierarhiei. Exista si perspectiva campaniei de achizitii din iarna, una care se anunta spectaculoasa, in conditiile in care Ioan Niculae a anuntat deja ca va baga mana in buzunar atat cat este nevoie pentru a intari lotul Astrei.

Despre o perspectiva optimista se poate vorbi si in tabara Petrolului. Venirea lui Adi Mutu la Ploiesti ii face pe suporteri sa fie increzatori ca echipa se poate bate la titlu in acest sezon.

MH isi cunoaste bine rolul si incearca sa ascunda problemele reale ale echipei in spatele unei voci ridicate si a unui ton radical, fara sa aiba neaparat o idee coerenta.

Din nicio statistica legata de erorile de arbitraj din acest sezon nu reiese ca Steaua e o echipa pusa la zid de forte puse pe distrugere.

MH nu a dorit sa comenteze o alta eroare facuta de Hategan in meciul de aseara de pe Ghencea - faptul ca golul Stelei a fost marcat in minutul 45+3, in conditiile in care fusesera aratate doar 2 minute suplimentare pentru prima repriza.