Sorin Cârțu, vehement după victoria Universității Craiova: „D-asta m-am lăsat de antrenorat!” Ce l-a deranjat

Universitatea Craiova Sorin Cartu Superliga Superliga Sorin Cartu
Data publicarii: Marti 06 Septembrie 2022, 18:36
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2022, 18:33

Universitatea Craiova a învins-o pe Farul Constanța în Superliga, scor 4-3.

Oltenii au întors gruparea de la nivelul mării, după ce, la un moment dat, scorul era 3-1 în favoarea Farului Constanța. Însă, până la finalul meciului, trupa lui Mirel Rădoi a reușit să se impună cu 4-3 și să câștige duelul de la Severin.

Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova, a vorbit despre Jovan Markovic, atacantul formației dirijate de Mirel Rădoi. Totodată, fostul antrenor a evidențiat problemele din defensivă, spunând că, în momentul în care se rezolvă, își pot îndeplini obiectivele.

Sorin Cârțu: „Din cauza acestor tipuri de meciuri m-am lăsat de antrenorat”

„Are calități excepționale, au fost două goluri foarte frumoase. Exact ce trebuie să facă un atacant. A fost inspirat și din punctul meu de vedere aștept în continuare aceste lucruri. Acesta e organismul lui. Aduceți-vă aminte din perioada mea de Coraș, fost jucător de echipa națională.

Eu cred că are dorință, dar are zile și zile, perioade și perioade. Sper că acum odată cu căsătoria și copilul să se responsabilizeze. V-am spus, are niște execuții așa cum nu prea găsești la atacanții din România. Meciul cu Farul a fost frumos, mai ales pentru suporteri care nu țin cu vreuna dintre echipe.

Din cauza acestor tipuri de meciuri m-am lăsat de antrenorat. Nu pot să mai albesc, dar se pot întâmpla altele. Nu intru într-o analiză, dar nu e bine, jucăm cu trei fundași centrali și luăm goluri pe axul central. Sunt și jucători cu mare experiență. Avem un defect mare, o superficialitate în joc.

Și la Beer Sheva am dat gol în 104 și am primit în 105. Nici nu am intrat bine în teren și era deja 1-0 pentru Farul. În momentul în care rezolvăm aceste probleme, sigur ne putem îndeplini obectivele. Aș vrea ca Rădoi să fie foarte strict în tot ceea ce le cere jucătorilor.

Markovic e un tip care are simțul golului, face ceea ce trebuie să facă un atacant. Trebuie să aibă o constață și o continuitate în evoluții.”, au fost cuvintele lui Sorin Cârțu, potrivit Digi Sport.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 4-3

Oltenii au fost conduși încă din minutul 2, după golul marcat de Morar, însă Markovic a egalat în minutul 26. Farul a dat replica prin Gabi Torje, în minutul 33, iar același Torje a mai marcat o dată, în minutul 41. Andrei Ivan a redus din diferență în minutul 44.

Același Markovic a reușit să egaleze din nou, în a doua repriză, în minutul 66, iar în minutul 71, Dan Nistor a profitat de gafa lui Aioani, care a încercat să boxeze cu o singură mână, și a adus victoria echipei sale. În urma rezultatului de la Severin, Universitatea Craiova a urcat pe locul cinci în clasament, având 14 puncte obținute în opt meciuri jucate.

Farul a bifat prima înfrângere în acest sezon, ratând astfel șansa de a trece pe primul loc în clasament. Constănțenii au 18 puncte și se află pe locul secund, cu trei mai puține decât Rapid, care este lider.

În următoarea etapă, Universitatea Craiova joacă în deplasare cu CFR Cluj, în timp ce Farul Constanța o întâlnește pe teren propriu pe FC Argeș.