EXCLUSIV Siyabonga Ngezana și-a stabilit viitorul, după aproape trei luni petrecute la FCSB

Data publicarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 08:29
Data actualizarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 08:29

Siyabonga Ngezana (26 de ani) a semnat cu FCSB pe doi iulie.

Cotat la 750.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul central sud-african s-a înțeles cu vicecampioana României și a semnat un contract valabil până la finele sezonului 2026/27.

După mai bine de două luni petrecute la FCSB, în care a fost titular într-un singur meci și a strâns doar două apariții, Siyabonga Ngezana a vorbit pentru Pro TV și a remarcat faptul că vrea să câștige cât mai multe trofee cu roș-albaștrii și să facă istorie la club.

De asemenea, sud-africanul a mai evidențiat și faptul că și-a așteptat șansa la FCSB și că a fost nevoie să fie pregătit mental, pentru a-și face debutul în culorile vicecampioanei.

„Cred în răbdare. Să faci lucruri bune trebuie să aștepți. Mi-am așteptat șansa. A fost nevoie să fiu pregătit mental. Vreau să câștig cât mai multe (n.r. - trofee). Sunt aici să fac istorie cu echipa, ăsta e visul meu”, a spus Siyabonga Ngezana.

Stoperul a bifat doar două apariții la FCSB. 13 minute în înfrângerea cu UTA Arad de pe stadionul „Francisc von Neuman” și 90 de minute în victoria categorică cu Universitatea Craiova, scor 3-0.

După șapte meciuri disputate în primul eșalon al României, roș-albaștrii se situează pe prima poziție cu 18 puncte. În consecință, echipa pregătită de Elias Charalambous a înregistrat șase victorii și o înfrângere până acum.

Veste uriașă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul Constanța!

FCSB va juca derby-ul cu Farul Constanța duminică. Chiar înainte de meci, vicecampionii au primit o veste uriașă. Alexandru Băluță (30 de ani) a acuzat niște probleme medicale și, inițial, staff-ul FCSB-ului a crezut că nu va putea conta pe el pentru meciul de la Constanța.

Din câte se pare, Băluță poate juca împotriva Farului, cu toate că a acuzat probleme medicale în pauza competițională, scrie AS.ro. Mijlocașul transferat de FCSB în această vară a lipsit în patru partide din lotul vicecampioanei din cauza unei accidentări și a revenit pe gazon abia în etapa precedentă, cu Universitatea Craiova (3-0).