SECRETUL care ameninta suprematia Stelei in campionat! Minutele in care MORALUL rezista, iar norocul insista pentru o surpriza:

Superliga
Data publicarii: Marti 30 Septembrie 2014, 10:25
Data actualizarii: Marti 30 Septembrie 2014, 10:47

CFR Cluj este echipa finalurilor de repriza in acest inceput de sezon. Ultima data a castigat cu U Cluj in minutul 94.

O victorie mare pentru un club care nu si-a propus sa ia titlul in acest sezon. Cel putin asa era la inceput de campionat in Liga I. Dupa aceea, CFR a impresionat prin victoriile obtinute, iar acum ocupa locul doi in Romania, la egalitate de puncte cu liderul Steaua.

ECHIPA FINALURILOR

4-0 in prima etapa, acasa, cu Ceahlaul. Un meci in care moldovenii au ratat in primele minute, insa CFR a marcat in min. 33. Alte ratari, iar lovitura care a destabilizat moralul celor de la Ceahlaul a venit de la acelasi Tade, cu golul doi, inscris putin inainte de pauza, in min. 42.

2-0 a fost si in deplasarea cu Viitorul, ambele goluri marcate pe final de repriza: Deac a inscris in capatul primei parti, in min. 43, apoi Tade a reusit golul doi aproape de sfarsitul meciului, in min. 82.

Cu Gaz Metan a fost 4-1 la Cluj, dupa ce mediesenii au condus cu 1-0 inca din min. 16. Numai ca Guima a readus echipa in meci cu putin inainte de pauza, marcand in min. 41 golul egalarii. La 3-1 pentru CFR, pe final, cand Mediasul a ratat mai multe ocazii, tot Tade a inchis partida, cu un gol in min. 87.

Alta victorie, din nou pe final, a fost si la Ploiesti. Cu Petrolul, clujenii au trecut in avantaj in min. 39, prin Jakolis. Egalati prin Teixeira, imediat dupa pauza, ardelenii au castigat partida pe final, cu golul lui Tade, in min. 85, in conditiile in care Petrolul avea doi oameni eliminati, in min. 81 si 84.

DIAMANTUL lui CFR este Gregory Tade, care a inscris de noua ori in 9 etape in acest sezon. Francezul are 28 de ani si a explodat in acest sezon, dupa ce anul trecut a marcat doar doua goluri in tricoul celor din Gruia.

Cu Astra a fost victoria care a bagat-o in criza pe castigatoarea Cupei Romaniei. 4-1 s-a terminat in Gruia, acolo unde CFR a jucat la turatie maxima ultimele 13 minute din fiecare repriza: a inscris in min. 32 si 45, cat si in min. 77 si 90. Astra a lovit o singura data, in min. 46, insa CFR a decis meciul abia in ultima parte, in ceea ce devenise deja un obicei pentru fosta campioana a Romaniei.

SCENARIU CU REPETITIE

Un alt meci dupa acelasi scenariu a fost si cel cu Otelul, cand CFR a castigat doar cu 1-0. Tade a adus victoria, cu o reusita in min. 43, cu cateva zeci de secunde inainte de finalul primei reprize.

Meciul care a dus-o pe CFR in lupta pentru titlu, efectiv, a fost victoria in fata marii rivale: U Cluj. In Gruia, deci pe teren propriu, CFR nu a reusit sa profite de omul in plus, desi a avut avantaj numeric doua treimi din meci. Totusi, la ultima faza, dintr-o deviere norocoasa, CFR a marcat in min. 94 prin Tiago Lopes si a castigat partida!

Pe drum au mai fost si un egal cu Pandurii, 0-0 in deplasare, cat si infrangerea cu Steaua, 0-1, singurii pasi gresiti ai celor de la CFR.

In prezent, CFR este pe locul doi in clasament, la egalitate de puncte cu Steaua. Are doar patru goluri primite - cea mai buna aparare. Clujenii au al patrulea atac din Romania, cu 18 goluri marcate, dupa Steaua (20), Petrolul (19) si Astra (19).

CFR are 6 meciuri consecutive cu victorie in campionat: ultima data a pierdut pe 10 august, in meciul cu Steaua, singura infrangere din acest sezon. La acestea se adauga si victoria cu Axintele, 2-0, in Cupa Romaniei.