"Să joace pentru echipă, apoi să-și dea cu părerea!". Dorinel Munteanu, discurs dur după egalul cu Sepsi OSK

Dorinel Munteanu Otelul Galati Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 21:27
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 21:31

Sepsi OSK a terminat la egalitate cu Oţelul Galaţi, scor 1-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a patra a Superligii.

Oaspeţii au deschis scorul prin Alexandru Mihai Pop (5), după o eroare comisă de slovacul Branislav Ninaj. Oţelul Galați s-a apărat exact aproape tot restul meciului, dar nu a reuşit să obţină prima victorie de la revenirea în primul eşalon, Pavol Safranko egalând pe final (84), cu un şut din întoarcere.

Gălăţenii puteau da lovitura în minutele adiţionale, însă Răzvan Tănasă (90+3) a trimis în bară din situaţie de unu la unu cu portarul.

Sepsi OSK rămâne una dintre cele patru echipe neînvinse în campionat (alături de FCSB, Universitatea Craiova şi Rapid).

Discursul lui Dorinel Munteanu după Sepsi OSK - Oțelul Galați 1-1

Tehnicianul nou promovatei în Superliga României nu s-a ferit să-și critice jucătorii pentru greșelile pe care le-au făcut pe parcursul partidei.

"A fost un joc aprig, disputat, exact cum mă așteptam. Pot fi mulțumit la prima vedere de faptul că am obținut un punct, dar nu sunt mulțumit de randamentul echipei, în special de randamentul avut după schimbările efectuate în repriza a doua.

Un jucător proaspăt care intră în teren n-ar trebui să aducă un plus, un echilibru? La echipa mea nu s-a văzut așa ceva! S-a văzut la Sepsi, nu la echipa mea.

Kehinde Fatai să joace pentru echipă, apoi să-și dea cu părerea! (n.r. - nigerianul criticase în prealabil arbitrajul) Ei sunt plătiți la zi, să joace pe teren, abia apoi să discute de alte treburi în afară de fotbal! Totuși, fără falsă modestie, diferența nu s-a văzut absolut deloc, am jucat de la egal la egal cu ei.

Nu pot fi bucuros de nimic, simt că meritam victoria. E vorba și de noroc, dar trebuie să eliminăm greșelile. Nu sunt satisfăcut de cele trei puncte obținute în aceste patru etape. Cine se mulțumește cu puțin nu va rezista la echipa mea!", a declarat Dorinel Munteanu, după meci.