Risto Radunovic, în afara lotului la FCSB - U Cluj! Explicația lui Toni Petrea

Risto Radunovic FCSB Toni Petrea U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2022, 21:27
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2022, 21:26

FCSB debutează în noul sezon din Superligă în această seară, de la ora 21:30, contra Universității Cluj, LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Pentru partida cu U Cluj, FCSB nu se poate baza pe Risto Radunovic, care a acuzat probleme medicale cu o zi înainte de meci.

Toni Petrea spune că stafful medical i-a recomandat să nu se bazee pe fundașul muntenegrean, astfel că antrenorul lui FCSB a început meciul din primul minut cu Sorin Șerban (22 de ani).

"Am ales această formulă pentru că am avut și ceva probleme cu Radunovic, nu s-a simțit foarte bine de aseară. A avut temperatură, iar stafful medical ne-a indicat că nu-l putem folosi astăzi.

A trebuit să-l introducem din primul minut pe Șerban. Sper să facă o partidă bună. Mă aștept la o dorință din partea noastră să începem bine acest sezon, cu o victorie", a spus Toni Petrea, înainte de meci.

În plus, fundaș dreapta a fost preferat Valentin Crețu, deși Mihai Stoica a spus în mai multe rânduri că principala variantă pentru acest post în noul sezon va fi Ovidiu Popescu, cel care se află doar pe bancă la duelul cu U Cluj.

În centrul defensivei, Toni Petrea mizează pe un cuplu de fundași centrali format din Harut și Dawa, având în vedere că Bouhenna și Cristea sunt accidetanți, iar Tamm, cel mai recent transfer, nu a fost inclus în lot.

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Șerban - Olaru, Edjouma, Tănase - Cordea, Coman, Oct. Popescu
  • Rezerve: Vlad, Șut, Stoica, Lixandru, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Musi, Mamut
  • U Cluj: Gorcea - Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu - Remacle, Romario Pires, Filip - Tescan, Bălan, Chipciu
  • Rezerve: Brănescu, Baravykas, Pițian, Bic, Haită, Moraru, Hofman, Hlistei, Ely Fernandes