Remarca lui Adrian Ilie, după FCSB - Rapid 3-1: „Ultima dată s-a întâmplat la meciul cu Botoșani!”

Adrian Ilie FCSB fcsb - rapid Superliga Adrian Ilie
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 14:40
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 14:41

Adrian Ilie a analizat derby-ul FCSB - Rapid 3-1, din etapa a 17-a.

FCSB a câștigat derby-ul cu Rapid, 3-1, din runda a 17-a. Scorul a fost deschis de Andrei Cordea (23 ani), în minutul 14, servit ideal de Tavi Popescu (19 ani), ca în minutul 29, Andrea Comapgno (26 ani) să facă 2-0.

În repriza secundă s-a mai punctat de două ori. Octavian Popescu (19 ani), în minutul 47, și Marko Dugandzic (28 ani), în minutul 76 din penalty, au stabilit scorul final, 3-1 pentru FCSB.

Adrian Ilie, despre hiba din jocul Rapidului cu FCSB

Adrian Ilie (48 ani) este de părere că FCSB a fost superioară în partida de pe Arena Națională. Mai mult, fostul atacant al Valenciei și al echipei naționale precizează că Rapidul este o echipă care rar marchează din acțiune, bazându-se foarte mult pe fazele fixe.

„Nici Rapid nu trece printr-o perioadă bună, pentru că nu marchează prea multe goluri din acțiune. Trece printr-o perioadă bună în clasament și ca rezultate. Dar suferă foarte mult la jocul ofensiv și nu mearchează aproape deloc din acțiune.

Ultima dată, din ce îmi aduc aminte meciul cu Botoșani. Din punctul meu de vedere nu joacă rău, sunt ordonați. Mutu arată din ce în ce că se poate juca și la Rapid. Doar că aseară Steaua (n.r. – FCSB) a fost mult peste”, a delcarat Adrian Ilie pentru Fanatik

În urma acestui rezultat, FCSB nu a revenit pe locurile de playoff. Cu două meciuri mai puțin decât celelalte echipe, roș-albaștrii se poziționează pe locul 7, cu 23 de puncte, la 17 puncte în spatele liderului Farul Constanța. În timp ce Rapid rămâne pe locul 2, cu 32 de puncte.

Rezumat FCSB - Rapid 3-1