Refren ironic al fanilor de la FCSB pentru dinamoviști. Ce le-au strigat la finalul derby-ului

Dinamo - FCSB refren ironic Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 22:47
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 23:13

Dinamo a făcut o primă repriză bună, iar în a doua s-a luptat de la egal la egal cu FCSB. Golul lui Florinel Coman a făcut diferența.

La final, fanii celor de la FCSB le-au strigat dinamoviștilor, ironic, un mesaj dur: "Serie B, Serie B!".

Pumnalul în inima elevilor lui Ovidiu Burcă a fost dat mai întâi chiar de fanii roș-albi, care au scandat cu toată puterea: "Plecați acasă!"

Început cu zece minute întârziere, din cauza reprogramării partidei Oţelul – Universitatea Craiova, partida dintre Dinamo şi FCSB a consemnat o ocazie a lui Olaru, în minutul 2. Amzăr a trimis mult peste poartă în minutul 32. Pe final de repriză, FCSB a cerut penalti la un contact în careu, între Bena şi Miculescu, dar arbitrul Iulian Călin nu a dat nimic.

După pauză, Olaru a ratat, trimiţând pe lângă poartă în minutul 47. În minutul 49 jucătorii au fost aproape de o încăierare generală, după un duel între Bena şi Şut, iar suporterii FCSB au aruncat cu petarde în grupul de fotbalişti aflat în careul dinamovist. Florinel Coman a deschis scorul în minutul 52, din lovitură liberă, şutând perfect şi învingându-l pe Golubovic. Goncalo Gregorio a replicat în minutul 63, cu un şut de la distanţă, iar în minutul 81 Ghezali a şutat direct în braţele lui Târnovanu. Dani Iglesias a ratat ultima ocazie importantă a meciului şi FCSB s-a impus cu 1-0.