Reacția lui Basarab Panduru după FCSB - U Cluj 1-1: "Nu am crezut că pot să văd așa ceva! Incredibil"

Basarab Panduru Erik Lincar FCSB U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2022, 23:52
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2022, 23:52

FCSB a făcut un pas greșit încă din prima etapă a Superligii, scor 1-1 împotriva Universității Cluj, chiar pe Arena Națională.

Vicecampioana a fost condusă la pauză, după ce Adrian Bălan a înscris în prelungiri, în urma unui assist al lui Ioan Filip, care l-a depășit ușor pe Sorin Șerban. În prima repriză, VAR-ul a anulat câte un gol de fiecare parte și i-a refuzat lui FCSB un penalty.

Reacția lui Basarab Panduru după FCSB - U Cluj 1-1

FCSB a egalat în minutul 55, grație unui penalty transformat de Florin Tănase. Spre final, ambele formații au avut șansa victoriei, însă partida s-a încheit la egalitate, scor 1-1.

La finalul partidei, Basarab Panduru s-a declarat cu adevărat impresionat de evoluția Universității Clu, iar fostul internațional a ținut să felicite jucătorii nou-promovatei, dar și pe Erik Lincar pentru intensitatea arătată în teren.

"Nu prea știu cine merita să câștige. Cred că Clujul. Nu credeam că o să spun că sunt impresionat de o echipă, mai ales în începutul de campionat, când știu că trebuie să fiu mai calm și să-i las pe antrenori 5-6 etape, dar am rămas impresionat.

Nu am crezut că pot să văd așa ceva. O nou-promovată să joace asemenea fotbal, în asemenea fel, din primul până în ultimul minut cu asemenea intensitate. Rar mi-a fost dat să văd așa ceva! Incredibil! M-au impresionat. Bravo, Lincar, chiar dacă e primul meci. Am văzut ce trebuie să vedem la o echipă de primă ligă", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

În runda următoare din Liga 1, U Cluj va primi vizita Universității Craiova, în timp ce FCSB va juca în deplasare derby-ul cu Rapid.

Până la următoare etapă din Liga 1, FCSB va înfrunta formația Saburtalo Tbilisi, din Georgia, în deplasare, joi, de la 19:00, în meciul tur din runda secundă a preliminariilor Conference League.