Rapid-Steaua a intrat in Europa! Vezi ce decizii s-au luat in cazul unor incidente similare!

Data publicarii: Vineri 21 Martie 2008, 09:53
Data actualizarii: Vineri 21 Martie 2008, 09:53
VEZI CE ALTE PARTIDE AU MAI FOST SUSPENDATE IN EUROPA!

Meciul Rapid-Steaua a intrat in "lumea buna” a fotbalului, dupa ce a fost suspendat in minutul 74, la scorul de 1-0 pentru gazde.
Ultima suspendare in Europa dateaza de duminica trecuta, atunci cand arbitrul meciului Betis Sevilla - Athletic Bilbao a luat aceasta decizie, deoarece portarul oaspetilor, Armando, a fost lovit in cap cu o sticla aruncata din tribune. Meciul a fost intrerupt in minutul 71, la scorul de 2-1 pentru Athletic. Federatia spaniola a decis suspendarea terenului echipei Betis pentru doua etape si acordarea victoriei echipei Athletic, cu scorul de 2-1.

Nici campionatul Italiei nu a fost lipsit de incidente. Partida Atalanta Bergamo - AC Milan, din etapa a XII-a a campionatului Italiei, din 11 noiembrie 2007, a fost suspendata dupa ce suporterii gazdelor au aruncat in teren cu fumigene si au cerut intreruperea partidei, in semn de solidaritate cu fanul echipei Lazio, Gabriele Sandri, ucis din greseala de un politist pe o autostrada din apropiere de Arezzo. Federatia italiana a decis ca meciul sa se rejoace cu portile inchise.

La 13 aprilie 2005, meciul Internazionale Milano - AC Milan, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, a fost suspendat, in minutul 75, la scorul de 0-1, in urma incidentelor provocate de suporterii gazdelor. O fumigena l-a lovit chiar in spate pe portarul echipei AC Milan, Dida. Partida a fost suspendata pentru aproximativ 25 de minute, timp in care jucatorii celor doua echipe au asteptat decizia la vestiare. Merk a hotarat ca intalnirea sa continue, dar dupa aproximativ doua minute de joc, fanii gazdelor au inceput sa arunce din nou cu fumigene pe teren, moment in care arbitrul a decis suspendarea definitiva a partidei. Comisia de Disciplina a UEFA a stabilit ca stadionul echipei Internazionale Milano sa fie suspendat pentru patru meciuri in cupele europene. Comisia de Disciplina a UEFA a decis, de asemenea, ca Inter Milano sa piarda la "masa verde" intalnirea cu AC Milan, cu scorul de 0-3. In plus, Internazionale Milano a fost amendata cu suma de 190.000 de euro.

Partida AS Roma - Dinamo Kiev, din grupa B a Ligii Campionilor, a fost suspendata, la 15 septembrie 2004, la scorul de 1-0 pentru oaspeti, dupa ce arbitrul suedez al intalnirii, Anders Frisk, a fost lovit la cap de un obiect aruncat din tribuna, dupa disputarea primei reprize.In minutul 45+3 al meciului, jucatorul echipei AS Roma, Philippe Mexes, a fost eliminat de pe teren dupa ce l-a lovit pe jucatorul formatiei Dinamo Kiev, Verpakovskis. Decizia privind suspendarea meciului a fost luata dupa aproximativ 50 de minute de la terminarea primei reprize. UEFA a decis ca formatia AS Roma sa piarda, cu scorul de 0-3, meciul cu Dinamo Kiev si sa joace urmatoarele doua meciuri de pe teren propriu, din grupele Ligii Campionilor, cu portile inchise.