Rapid - Gaz Metan 1-2. Giuleștenii, al treilea meci la rând fără victorie în Liga 1

Rapid Liga 1 rapid - gaz metan Superliga
Data publicarii: Vineri 17 Septembrie 2021, 22:57
Data actualizarii: Vineri 17 Septembrie 2021, 23:00

Rapid a pierdut pe teren propriu cu Gaz Metan și a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în Liga 1.

Giuleștenii au primit gol în minutul șapte al partidei. Yuri a punctat cu o lovitură de cap. Albu a egalat trei minute mai târziu, din lovitură liberă, iar speranțele fanilor pentru un nou succes s-au reaprins.

Carnat a mai avut o șansă importantă în finalul primei reprize, dar Vâlceanu a fost la post. Tot Gazul a marcat. În minutul 76, Morar a punctat în poarta fostei sale echipe și a stabilit scorul final, 1-2.

• Jucătorii de la Rapid

Rapid a rămas cu 17 puncte, și poate fi depășită de Farul, Botoșani și UTA Arad, dacă cele trei vor câștiga în această etapă.

De partea cealaltă, Gaz Metan a urcat pe locul 14, cu șapte puncte, peste Dinamo.

Rapid - Gaz Metan 1-2 (Albu 10 / Yuri 7, Morar 76)

Minutul 90+7: Final de meci!

Minutul 83: Șansă de 2-2 pentru Rapid! Dragoș Grigore reia slab cu capul, iar mingea este reținută de Vâlceanu.

Minutul 76: GOOL Gaz Metan! Vlad Morar scapă spre poarta adversă și îl execută pe Moldovan cu o scăriță.

Minutul 51: Ocazie mare pentru Rapid! Crepulja trage puternic cu stângul. Vâlceanu se întinde și scoate în corner.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 24: Ocazie mare pentru Rapid! Carnat intră în careu de pe partea stângă, încearcă să trimită pe jos în centru, dar Vâlceanu respinge în corner.

Minutul 10: GOOL Rapid! Albu egalează după o lovitură liberă executată cu dreptul. Acesta trimite mingea lângă bară și-l execută pe Vâlceanu.

Minutul 7: GOOL Gaz Metan! Yuri deschide scorul după ce a reluat cu capul o minge centrată din corner.

Minutul 1: Fluier de start pe Arena Națională!

ECHIPELE DE START:

Rapid: Moldovan - Belu, Săpunaru, Grigore, Morais - Crepulja, Albu, Ilie - Carnat, Marzouk, Stahl

Rezerve: Drăghia, Goge, Dandea, Pănoiu, Sefer, Alami, Hlistei, Bălan, Moise

Gaz Metan: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Junior - Horșia, Deaconu, Grădinaru - Irobiso

Rezerve: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Lixandru, Iancu, Chamed, Morar, Sarr

Giuleștenii vor să se revanșeze după două etape la rând fără victorie în Liga 1. În fața propriilor suporteri, Rapidul lui Mihai Iosif va juca, pe Arena Națională, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș, echipă care l-a demis pe Mihai Teja și l-a numit în funcția de antrenor principal pe Ilie Poenaru.

Chiar și cu un singur punct obținut în ultimele două etape, Rapidul este în continuare pe locul doi, cu 17 puncte, la egalitate cu FC Botoșani și la patru puncte distanță de liderul CFR Cluj. Recent, Rapidul a anunțat și transferul lui Alexandru Ioniță, dar acesta va putea juca abia în luna octombrie, când îi va expira suspendarea.

De partea cealaltă, Gaz Metan este penultima în Liga 1, cu patru puncte după opt partide. Doar Academica Clinceni stă mai rău, cu două puncte după opt etape.

„Va fi poate cel mai greu meci de până acum şi din cauza lucrurilor care se întâmplă la Gaz Metan Mediaş, pentru că am auzit că antrenorul Mihai Teja a fost înlăturat.

Va fi greu şi pentru că ne dorim să rămânem pe aceeaşi poziţie în clasament, dar cred că având ajutorul suporterilor, care au fost fantastici până acum, vom reuşi să ne însuşim victoria. Vom încerca să ne recâştigăm încrederea în noi şi să câştigăm din nou un meci", a spus Adi Matei, la conferința de presă.