VIDEO EXCLUSIV Rapid - FCSB: Gigi Becali, reacție neașteptată înaintea derby-ului din Giulești: "Banii sunt importanți"

Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 13:37
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 14:14

Rapid - FCSB este derby-ul etapei doi din Superliga României. Meciul se joacă duminică, 24 iulie, de la 21:30, pe arena Giulești.

Înaintea derby-ului Rapid - FCSB, vicecampioana României a jucat în primul meci din turul doi preliminar din Conference League. Formația antrenată de Toni Petrea a fost învinsă de FC Saburtalo, scor 0-1. Calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi (28 iulie), de la 20:30.

Până la meciul din Conference League, FCSB joacă în deplasare cu Rapid, în derby-ul din Superliga României, meci care se joacă duminică (24 iulie), pe stadionul Giulești.

Într-o intervenție telefonică la "Ora Exactă în Sport", Gigi Becali a vorbit despre confuntarea cu din campionat, declarând că obiectivul principal este calificarea în turul trei din cupa europeană.

"La meciul acesta trebuie să odihnim trei-patru jucători. Norocul Rapidului. O să joace Oaidă, e jucător consacrat, trebuie să se bată. Nu știu cum va fi, nu sunt așa focusat pe meciul cu Rapid. Calificarea e importantă, banii sunt importanți", a declarat patronul FCSB la PRO ARENA

Conference League 2022: Saburtalo - FCSB 1-0

Saburtalo a fost echipa cu inițiativa încă din startul meciului, când Sikharulidze și Gocholeishvili au adus pericol la poarta lui Târnovanu. Prima șansă a lui FCSB a venit abia în minutul 26, când Cordea a avut un șut blocat.

Cu o apărare depășită de multe ori, în special în flancuri, FCSB s-a văzut condusă din minutul 51, când Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din marginea careului, pe jos, la care Târnovanu nu a putut interveni.

În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu a comis o gafă uriașă, trimițând direct la un adversar în propriul careu, însă FCSB a scăpat cu fața curată, iar scorul pauzei a fost 1-0 pentru Saburtalo.

Partea secundă a început furtunos, cu ocazii mari de ambele părți. Târnovanu a intervenit excelent în mai multe rânduri, în timp ce Cordea și Coman, care a nimerit și bara, au avut cele mai mari șanse de a înscrie din tabăra vicecampioanei României.

Ambele formații puteau înscrie în partea secundă, însă s-a încheiat 1-0 pentru Saburtalo, iar calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi, 28 iulie, de la 20:30.