FOTO Petrolul Ploiești - Sepsi 1-1. "Lupii", ținuți în șah. Tamaș a marcat primul gol pentru prahoveni, Cosmin Matei a irosit un penalty pentru oaspeți

Petrolul Ploiesti Cristiano Bergodi Marcel Birsan Nicolae Constantin sepsi sfantu gheorghe Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 19:59
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 19:58

Partida de pe stadionul ”Ilie Oană” e arbitrată de Marcel Bîrsan.

PETROLUL - SEPSI 1-1 (Tamaș '62 / Tudorie '84)

FINAL DE MECI pe "Ilie Oană". Petrolul și Sepsi au remizat la capătul unei partide cu faze spectaculoase de poartă și cu un final în care Sepsi a încercat să dea lovitura pe contraatac. Antrenorii celor două formații, Nicolae Constantin, respectiv Cristiano Bergodi au primit cartonașe galebene în minutele de prelungire.

Min. 84 GOOOL SEPSI! Tudorie restabilește egalitatea pe "Ilie Oană" după o lovitură de colț excelent executată. Atacantul echipei lui Bergodi s-a înălțat la 10 metri de poarta lui Vâlceanu și a plasat excelent mingea în cros, fără speranțe pentru portarul ploieștenilor.

Min.79 OCAZIE SEPSI! Tudorie pivotează în interiorul careului, își face excelent mingea pe dreptul și șutează înșelător în bara din stânga lui Vâlceanu. Portarul prahovenilor era bătut. Rămâne un avans fragil pentru echipa lui Nicolae Constantin. Au mai rămas 10 minute din partida de pe "Ilie Oană".

Min.62 GOOOOL PETROLUL! Tamaș deschide scorul pentru gazde în urma unui corner. Stoperul în vârstă de 38 de ani s-a demarcat excelent la prima bară, a luat prim-planul și a reluat fără speranțe pentru Roland Niczuly.

Min.50 OCAZIE SEPSI! Tudorie trimite mingea în poarta lui Vâlceanu dar golul e anulat după o simulare comisă de Damașcan.

Min.46 START AL REPRIZEI A DOUA!

Min.45 FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ. PAUZĂ LA PLOIEȘTI, pe stadionul Ilie Oană. Sepsi a fost mai periculoasă în finalul primei reprize, mai ales la fazele fixe. Octavian Vâlceanu, portarul gazdelor, a avut intervenții salvatoare. Vâlceanu se află la primul meci în actualul sezon.

Min.29 PETROLUL, GOL ANULAT. Mirko Ivanovski trimite balonul în poarta lui Niczuly, însă se afla în poziție de ofsaid. Golul e anulat de centralul Marcel Bîrsan.

Min. 25 SEPSI, PENALTY RATAT. Cosmin Matei șutează peste transversala lui Octavian Vâlceanu. Mijlocașul transferat de la Dinamo a alunecat în momentul execuției.

Min.23 PENALTY pentru Sepsi. Arbitrul Marcel Bîrsan dictează penalty, după ce jucătorul Petrolului, Cebotaru, atinge balonul cu mâna în interiorul careului. Gazdele așteaptă verdictul VAR însă rămâne decizia lui Bîrsan.

Min.16 OCAZIE PETROLUL Căpitanul gazdelor, Valentin Țicu, reia cu capul, de la 10 metri, puțin peste poarta formației lui Cristiano Bergodi. Petrolul pune presiune la poarta oaspeților și mizează mult pe lansările precise trimise de Gabi Tamaș. Aproximativ 5.000 de spectatori sunt în tribunele stadionului "Ilie Oană".

Min. 1 A început partida de pe Stadionul "Ilie Oană". Cristiano Bergodi, antrenorul oaspeților, a efectuat mai multe schimbări în primul 11 față de formula pe care a mizat în meciul retur de la Ljubljana, la finele căruia covăsnenii s-au calificat în turul III preliminar din Conference League.

PETROLUL: 31. Vîlceanu - Meijers, Tamaş, Huja - Borţa, Jair, Cebotaru, Ţicu - Cioiu, Ivanovski, Grozav. Rezerve: Moroz, Velisar, Takayuki, A. Olaru, Velisar, Mazarache, M. Bratu, Tucaliuc, Pashov

Antrenor: Nicolae Constantin

SEPSI: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Mitrea, Ispas - J. Rodriguez, N. Păun, Aganovic - Damaşcan, Tudorie, C. Matei. Rezerve: Began, G. Dragomir, I. Gheorghe, Golofca, Rondon, Dimitrov, Dumitrescu, Bălaşa, A. Nistor

Antrenor: Cristiano Bergodi

Petrolul Ploiești - Sepsi Sfântu Gheorghe, meci din etapa a treia a Superligii, se joacă duminică, de la ora 18:00, și poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe sport.ro.

Centralul întâlnirii de pe stadionul ”Ilie Oană” va fi controversatul Marcel Bîrsan, atât de criticat în Liga 1/Superliga pentru prestațiile sale, dar trimis constant să arbitreze în cupele europene.

Ploieştenii au pierdut greu precedentul meci jucat pe teren propriu, 0-1 cu FC Voluntari, golul adversarilor fiind înscris în prelungiri, iar Petrolul și Sepsi se vor confrunta pentru întâia oară în principala competiţie internă, a subliniat Liga Profesionistă de Fotbal.

Va fi, totodată, și primul duel între antrenorii Nicolae Constantin (Petrolul Ploiești) şi Cristiano Bergodi (Sepsi Sfântu Gheorghe).