Petrolul - FC U Craiova 4-3. Spectacol total la Ploiești. "Lupii" au condus cu 2-0 și 4-1, dar au tremurat pe final

Petrolul - FCU Craiova FCU Craiova petrolul Superliga
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 20:28
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 20:29

Petrolul Ploiești a învins FC U Craiova, scor 4-3, în runda a șasea din Liga 1. A fost unul dintre cele mai spectaculoase partide ale noului sezon.

Petrolul - FC U Craiova 4-3 (Irobiso 4', 61', Jair 12', Musi 75' / Van Durmen 34', Chițu 80', Bauza 85')

Minutul 90+7: FINAL! Petrolul - FC U Craiova 4-3.

Minutul 90: 7 minute suplimentare.

Minutul 85: GOL FC U Craiova! Juan Bauza transformă penalty-ul, iar scorul e 4-3 acum.

Minutul 84: Penalty pentru FC U Craiova după intervenția VAR. Grozav îl faultează în careu pe Blidar.

Minutul 80: GOL FC U Craiova! Papp degajează greșit, Bauza recuperează, pătrunde în careu și pasează în fața porții pentru Chițu, care marchează fără emoții.

Minutul 75: GOL Petrolul Zima degajează Rapid, Petrovic câștigă un duel aerian și îl lasă pe Musi singur cu portarul. Jucătorul împrumutat de FCSB îl lobează pe Popa și duce scorul la 4-1.

Minutul 67: Ocazie Petrolul! Musi pătrunde în careu și șutează la colțul scurt, dar nimerește bara.

Minutul 63: GOL anulat Petrolul! Robert Popa, portarul lui FC U Craiova, scapă o minge în fața lui Takayuki Seto, japonezul preia și reia spectaculos pentru 4-1, însă reușita sa este anulată după intervenția VAR.

Minutul 60: GOL Petrolul! După o combinație rapidă de pase între Hanca, Jair și Irobiso, nigerianul rămâne singur cu Popa și reușește dubla.

Minutul 58: Ocazie FC U Craiova! Asamoah îl pune la încercare pe Zima cu un șut din marginea careului, dar portarul Petrolului prinde.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+2: Pauză! Petrolul - FC U Craiova 2-1.

Minutul 34: GOL FC U Craiova! Sidibe șutează din marginea careului, poziție laterală, Zima respinge, însă direct în piciorul lui Van Durmen, care marchează pentru 2-1.

Minutul 12: GOL Petrolul! Grozav este lansat excelent de Seto, centrează în fața porții pentru Jair, aflat la limita ofsaidului. Mijlocașul brazilian îndeplinește o formalitate și duce scorul la 2-0.

Minutul 6: Ocazie FC U Craiova! Sidibe preia perfect o minge în careu, rămâne singur cu Zima, dar șutează peste poartă.

Minutul 4: GOL Petrolul! Jair pasează perfect pentru Irobiso, care înscris cu un șut din careu dintre Mascarenhas și Henriques.

• Antrenor: Nicolae Dică

Chiar dacă a avut un început modest de sezon, Petrolul a reușit să câștige ultimele două meciuri, împotriva unor echipe cu pretenții din Superligă (3-2 cu Farul și 2-0 cu Rapid).

Astfel, ploieștenii au ajuns pe locul cinci după cinci etape, cu opt puncte, și se pot apropia la doar un punct de lider dacă vor câștiga meciul cu FCU Craiova.

De partea cealaltă, oltenii vin după victoriile cu FC Botoșani și FC Voluntari și au șase puncte înainte de meciul de la Ploiești.

”Este un meci important pentru noi, mai ales că venim după două victorii importante. FCU Craiova este o echipă puternică, omogenă, antrenată de un om de fotbal cu experiență, Nicolae Dică. Fac un apel la suporteri să vină într-un număr cât mai mare la stadion și să ne susțină”, a spus Florin Pârvu, antrenorul Petrolului.

În ediţia antrerioară, acestea s-au confruntat de trei ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus ploieştenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 31 martie 2023, FC U Craiova 1948 - Petrolul 0-1, gol marcat de Valentin Ţicu.